COOLtúra

Zima v horách – 10 tipov na zahriatie

S prichádzajúcim chladným počasím Vám prinášame 10 praktických rád, ako ostať v chladnom počasí v teple, pretože ostať v teple je prvý predpoklad úspešnej a pohodovej túry.

Byť schopný dobre sa obliecť za studeného počasia je jedna vec, ale byť schopný pritom sa pohybovať – robiť turistiku, skialpinizmus,  liezť,  či spať je vec druhá.

1. Nespoťte sa!

Teplo a sucho sú základné podmienky nato, aby chlad nebol prekážkou na túre. Stará pravda polárnikov a natívnych obyvateľov severu je, že potenie je zabijak. Ako náhle zastavíte, nasýtené vrstvy Vás ochladia.

Nepotiť sa je jednoduché, stačí mať systém vrstiev, ktoré vám dovoľujú zostať teplý toľko, koľko práve potrebujete, teda prispôsobte vrstvy svojmu tempu a teplu, ktoré pohybom vyrobíte.

Vrstvy teda môžeme rozdeliť na „akčné“, ktoré sú určené pre pohyb (vrchná vrstva – membránové materiály ako GORE-TEX (hard shell), termoprádlo (base layer), stredná vrstva), „statické“ vrstvy, ktoré používame, keď sa nepohybujeme  (napríklad istenie na štandoch) a vrstvy, ktoré pridávame k „akčnému oblečeniu“, aby sme sa prispôsobili našej rýchlosti (napríklad syntetické bundy, nohavice, kapucňové bundy strednej vrstvy). Poslednou vrstvou, ktorú musíme spomenúť je bivakovací vak, ak sa človek dostane do problémov. 

Teplo jednotlivých vrstiev vieme prispôsobovať otváraním alebo uzavieraním zipsov, oblečením či vyzlečením čiapky a rukavíc. Ak viete, že sa idete pohybovať aktívnejšie, prispôsobte tomu vrstvu pred začiatkom aktivity. Alternatívnou možnosťou je jednovrstvový systém (ako používajú Inuiti), ktorý drží všetko teplo a ktoré následne korigujete zipsom.

Je potrebné si uvedomiť, že oblečenie len pomáha hromadiť teplotovárňou na teplo je vaše telo. Kedykoľvek je vám zima, najlepšia stratégia pre zahriatie, je začať sa pohybovať, alebo zvýšiť tempo (ak práve nesedíte na horolezeckom štande). Sledovať treba najmä deti, ktoré majú menej telesného tuku a hmotnosti. Ich telo ochladne oveľa rýchlejšie ako je tomu u dospelých. Prestávky robte krátke, aby ste predišli vychladeniu tela. Pri dlhých prestávkach sa zateplite a pred začiatkom pohybu opäť zatepľujúcu vrstvu vyzlečte.

2. Aj tak sa spotíte!

Vlhkosť naše telo pustí aj tak, takže by ste si mali byť istý, že vaša spodná termovrtsva sa s vlhkosťou vie popasovať súčinne so všetkými ostatnými vrstvami.  Membránové soft shell bundy sú rozumné a šikovné ale v silne chladných podmienkach je lepšie použiť pórovitejšie vrstvy (napríklad Polartec Power Grid), nakoľko ostanú teplejšie aj pri väčšej vlhkosti a schnú rýchlejšie.  

3. Dôležitá je základná vrstva

Na trhu je množstvo dobrých materiálov od synteticky po vlnu. Syntetické materiály lepšie posúvajú vlhkosť ďalej od tela, vlhkosť neabsorbujú. Tvoria tak vrstvu „vzduchu“ izolujúcu od vlhkosti. Sú však väčšinou viac „škrabavé“. Prírodné materiály ako vlna (merino) sú príjemnejšie. Pri vyššej záťaži ale viac naberajú vlhkosť. Dnes sa merino teší veľkej popularite.

4. Nie ste korytnačka, nebaľte sa do pancierov

Bez ohľadu nato aká skvelá je vaša membrána  v hard-shell vrstve (GORE-TEX, Dermizax, SympatTex), nikdy nebude dýchať tak, akoby ste ju na sebe ani nemali. Prečo je vhodné mať vrstvu, ktorá vám urobí rovnaký úžitok v čase, keď neprší. V tomto smere je vhodné sa pozrieť nato, čo používajú horskí bežci, nakoľko práve oni sú tí, ktorí sa snažia robiť všetko preto, aby si nemuseli dať hard-shell, pretože najlepšie rozumejú prepúšťaniu tepla a potu. Miesto hard-shell materiálov využívajú veľmi ľahké vetruodolné vrstvy pokiaľ je to možné. Na nohy sú vhodné soft-shell nohavice bez membrány a vetruodolná vrstva (napr. pertex, mikrovlákno, atď).  

Výbornou vecou je vetruodolná vesta. Neváži temer nič a udržuje vaše telesné jadro v teple, zatiaľ čo ruky vedia teplo ventilovať.

5. Držte si nohy v teple

Väčšina vášho tela je schopná zohriať sa trochou pohybu, okrem nôh. Tie sa zohrievajú najťažšie. Prsty na nohách sú od telesného jadra – zdroja tepla – najďalej, preto ľahko vychladnú. Pri silnejšom ochladení mozog prikáže odrezať krvný obeh stiahnutím ciev, aby chránil telesné jadro, pred chladnou krvou vracajúcou sa z nohy do srdca (tzv. vazokonstrikcia), čo problémy s podchladením končatín znásobuje.

Voľba topánky je tu závislá od športu (skialpinizmus, horolezectvo, turistika) od skeletových plastových topánok až po turistické topánky s membránou alebo kožou ako vonkajším materiálom. Nezanedbateľnú úlohu hrajú ponožky, kde sa opäť osvedčuje vlna merino.

6. Tvárou v tvár vetru a chladu

Zimné veterné a chladné počasie dokáže  dať vašej tvári zabrať. Krytie kapucňou vtedy nepostačuje. Vhodné je mať dobré lyžiarske okuliare chrániace oči a dutiny a nejaký druh tvárovej masky. Univerzálnym prostriedkom na ochranu tváre je BUFF šatka, ktorá je aj dobrou ochranou krku a ľahko ju viete vytiahnuť aj na tvár. Vhodné je nosiť dve čiapky – jednu teplú („statická vrstva“) a druhú pre lepšie vetranie – často využívaná je takto BUFF šatka („akčná vrstva“).

7. Teplé ruky

Teplé ruky sú najväčším problémom pri horolezectve, kde platí, že snáď žiadna rukavica nie je ideálna. Rukavica je vždy kompromisom medzi citom a obratnosťou ruky a teplom a zachladená ruka sa zohrieva oveľa ťažšie.
Ak ste nútení zvoliť tenkú rukavicu, zvážte nasledujúce:

  1. Pre lezenie je vhodné mať viacero párov, ktoré môžete „rotovať“, aby ruky ostali v teple. Vždy začínajte lezenie s teplými a suchými rukami. Obľúbenými rukavicami sú kombinácie kože a elastického materiálu. Kožu je možné impregnovať, vo všeobecnosti sa však treba vyvarovať veľmi mokrým podmienkam.
  2. Ak sa chystáte šetriť na tepelnej izolácii rukavice, posilnite tepelnú izolácie končatiny od ramena po zápästie, aby teplo lepšie postupovalo od telesného jadra cez končatinu do ruky.
  3. Vždy majte zálohu v podobe teplej rukavice bez prstov – „palčáky“.

„Starou školou“ ale osvedčenou voľbou sú klasické „Dachstein“ rukavice.

8. Udržujte sa dobre hydratovaný a jedzte teplé jedlá

Vaše telo potrebuje energiu, aby vás udržalo v teple. Je veľmi dôležite piť veľa tekutín, pretože voda umožňuje vášmu telu produkovať a distribuovať teplo. Telo sa s viacerými vrstvami oblečenia viac namáha, váš pot sa vyparuje rýchlejšie. Z potravín sú vhodné tie, ktoré dodávajú telu energiu: proteíny, orechy, tuky a sacharidy, ovsené vločky a sušené ovocie.

9. Vnímajte prírodu

Všetky objekty vo vašom okolí vám uberajú teplo, či už je to sedenie na zemi, snehu, skalách. Sadnite si na svoj batoh, ktorý od chladu izoluje.

Spolupracujte so slnkom. Rovnako ako si hľadáte tieň  počas horúceho dňa, hľadajte počas mrazivých dní oddych na teplom slnku, tvárou do slnka. Najlepšie sú miesta chránené pred vetrom. Ak to nie je možné otočte sa vetru chrbtom.

10. Používajte hlavu

Dôležitejšie, ako mať dobrú výbavu, je pochopiť z vlastnej skúsenosti (a množstva zlých skúseností) ako pracuje vaše telo. Množstvu ľudí v horách chýba práve schopnosť sledovania samého seba, teda svojho tela, keď sa vyzliekajú príliš neskoro, keď je ich základná termovrstva už „kvalitne“ nasýtená potom, alebo naopak, keď prihadzujú teplú vrstvu až v momente, keď sa trasú zimou.  

View Comments

Recent Posts

V Tatranskej Lomnici štartuje lyžovačka, Jasná otvára prvé zjazdovky z Chopku

Dobré správy pre lyžiarov. V sobotu 14. decembra otvára prevádzku lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica vo Vysokých…

1 týždeň ago

Mikuláš otvorí lyžiarsku sezónu na Štrbskom Plese

Lyžiarsku sezónu vo Vysokých Tatrách otvorí ako prvé Štrbské Pleso. Symbolické otvorenie zveria Tatranci 6.…

2 týždne ago

Čisté hory 2024

Čisté hory dnes, včera a zajtra. Ako vyzerali tohto roku a ako vidí ich budúcnosť…

2 týždne ago

Nitka a Skalko z TV Rik na lyžiarskych svahoch

Prichádza zima a s ňou spojená radosť na lyžiarskych tratiach. Nie všetci sa však zo…

2 týždne ago

100 rokov od narodenia Ivana Bohuša st.

Už 100 rokov uplynie od narodenia Ivana Bohuša st., významnej osobnosti nielen Vysokých Tatier. Jeho…

3 týždne ago