Vedeli ste že

Vo Vysokých Tatrách máme ľadovec

Oblasť severných dolín v okolí Chaty pri Zelenom plese, presnejšie Veľká zmrzlá dolina a Medená kotlinka sú povestné svojou dlhotrvácnou snehovou prikrývkou. Zmrzlá dolina bola dlhé roky pravidelným miestom usporiadávania pretekov v lyžovaní v letných mesiacoch

Medená kotlinka je oproti Zmrzlej doline ešte viac skrytá. Za skoro celý rok trvajúcemu tieňu vďačí Kežmarským štítom, Vidlovému hrebeňu, Lomnickému a Pyšnému štítu. Aj preto sa dlhé roky povrávalo, že nemiznúci sneh v tejto kotline je naším „ľadovcom“. 

Takéto nemiznúce snehové polia označujeme pojmom firnovisko. Poliaci pre ne používajú výraz śnieżnik, a keďže tento sa nachádza v Medenej kotlinke, dostal u nich pomenovanie Miedziany Śnieżnik. Firnosvisko dosahuje dĺžku 600 metrov. Jeho šírka je 30 až 150 metrov. Jeho maximálna hrúbka v pozorovaných rokoch bola 22 metrov, kedy firnovisko dosahovalo objem 240 tisíc metrov kubických.

Poľskí geomofológovia Bogdan Gądek a Andrzej Kotyrba vrámci svojho výskumu v tejto oblasti prišli k prekvapivému zisteniu. Skúmím pomocou elektromagnetického vlnenia s frekvenciou 500 MHz objavili v Medenej kotlinke ľadovec.

Ľadová masa nie je ale viditeľná na povrchu, ale dobre schovaná – pod suťou, ktorá izoluje ľadovec od okolitého prostredia – slnka a teplého vzduchu. Oblasť bola vedcami prebádaná prostredníctvom  prístrojov na báze elektromagnetických vlnení.

Z výsledkov vedci zistili, že pod vrstvou sute sa nachádza glacieret – typ ľadovca. V najširších miestach je ľadovec hlboký 18-20 metrov. Objem ľadovca je okolo 150 tisíc metrov kubických. Nadmorská výška, v ktorej sa ľadovec nachádza, je medzi 2 025  – 2 120 mnm. To, či ide o pozostatok ľadovca z doby ľadovej by ale bolo možné určiť až výkopovými, resp. vŕtacími prácami, preto nám ďalšia časť príbehu pre túto dobu ostane otáznikom.  

Medená kotlina - miesto ukrývajúce tatranský ľadovec
Medená kotlina – miesto ukrývajúce tatranský ľadovec

Ďalšie zaujímavosti z tatier nájdete v rubrike Vedeli ste že….

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

2 thoughts on “Vo Vysokých Tatrách máme ľadovec

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *