AktualityVedeli ste že

VIDEO: Sila kamennej lavíny

O sile lavín sa toho popísalo veľa. Sneh, ktorý sa dá do pohybu, vie neraz prekvapiť. Niekedy ho nemusí byť ani veľa, stačí že uvedenie lyžiara do pohybu.

Tečúce lavíny z mokrého snehu sú väčšinou pomalšie, ťažobou mokrého snehu pripomínajú tečúci betón. Pohybujú sa rýchlosťou od 20km/h. Lavíny z prachového snehu zas dokážu ohromiť svojou rýchlosťou až 350km/h. Mrakom zvíreného snehu vedia po páde zakryť aj slnko.

S kamennými lavínami sa stretávame menej často, no sú prirodzenou súčasťou neustálej premeny hôr. Napomáhajú im extrémne zrážky, striedanie ročných období ale i ľudia a zvieratá svojou aktivitou v teréne.

Pád kameňa v tatrách pripomína biliard, no na rozdiel od dokonalých tvarou biliardového stola a gule je nepravidelný tvar terénu i padajúceho kameňa pre odhad trajektórie pohybu vyloženou lotériou. Preto ani ten najmenší kameň nie je možné podceňovať, nehovoriac už vôbec o situáciách, kedy je padajúcich skál viac.

V piatok 22.10.2021 sa turistom na Morskom oku pošťastilo vidieť strašidelné divadlo v priamom prenose. Pozrite sa sami ako vyzeral pád kamennej lavíny v severných stenách Mengusovských štítov cez Mengusovský kotol. Prach drviacich sa skál pripomínal efekt snehových prachových lavín. Pre vašu predstavivosť, z hrebeňa padá stena dole ku plesu 800 vertikálnych metrov.

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

One thought on “VIDEO: Sila kamennej lavíny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *