AktualityTip na knihu

V Tatranskom ľadovom dóme pokrstili knihu Artura Benesa o púti do Santiaga de Compostela

Jedna z najznámejších zimných atrakcií Vysokých Tatier – Tatranský ľadový dóm – zažila netradičný krst knihy. Symbolicky v roku, kedy je ľadová stavba venovaná téme putovania, v nej pokrstili knihu Artura Benesa o púti do Santiaga de Compostela.

Artur Benes je Prešovčan, ktorý sa po piatich rokoch plánovania, odkladania a neustáleho odsúvania odchodu kvôli rôznym pracovným alebo iným nepredvídateľným okolnostiam rozhodol vybrať na púť do Compostely v roku 2021. Zhodou okolností v tom istom roku sa témou Tatranského ľadového dómu stalo putovanie a ľadová stavba na Hrebienku bola postavená podľa vzoru katedrály v Santiago de Compostela.

Považujem to za úžasnú náhodu a preto som sa rozhodol, že musím dopísať knihu skôr, než sa ľadový dom roztopí a pokrstiť ju práve tam,“ vysvetlil nadšený autor. „Musím povedať, že keď som videl tie ľadové veže, vrátil som sa v čase presne do momentu, keď som z kopca nad Santiagom prvýkrát uvidel veže katedrály. Spracovanie je mrazivo nádherné a pripomína mi každý detail, ktorý som vnímal, keď som konečne po 40 dňoch prišiel na námestie a uvidel ju naživo

Benes

Aj keď vydanie knihy zážitkov z viac ako 900 km púte autor pôvodne neplánoval, nazbieraný materiál a podpora fanúšikov ho presvedčili. „Keďže to celé bolo pre mňa zážitkom, ktorý som sa snažil vstrebávať všetkými zmyslami, písal som si už od začiatku denník. Zbieral som v ňom každodenné zážitky, dojmy, pocity, vnútorné monológy a myšlienky. Veľa som fotil a točil, ale to všetko malo byť len súčasťou mojich spomienok a príjemným zážitkom pre mojich priateľov,“ vysvetlil okolnosti vzniku knihy.  Tá by mala byť motiváciou pre všetkých, ktorí potrebujú povzbudiť na ceste za svojimi snami.

autor Artur Benes s primátorom Mesta Vysoké Tatry Ing. Jánom Mokošom

„Povedal som si, že to skúsim prepísať do podoby tak, ako som celú túto púť vnímal ja, mojimi očami a ak sa mi podarí vydať to, tak nech to má aspoň inšpiratívnu hodnotu pre ľudí, ktorí si kladú tú istú otázku, ktorú som kedysi mal v hlave aj ja: Zvládol by som ja niečo také? Dnes už poznám odpoveď: Áno, dá sa to,“ dodal Benes.

Knihu pokrstili slanou vodou, pretože podľa autora práve slaná voda vyrieši každý problém, či už je to pot, slzy alebo more.  Za krstného otca knihy si autor vybral  ďalšieho nadšeného cestovateľa, primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša. „Tak ako pútnici aj turisti počas svojich túr často prekonávajú sami seba a hľadajú odpovede na svoje otázky. Tohtoročná téma putovania v Tatranskom ľadovom dóme tak len podčiarkla to, čo ich spája. Rovnako ako táto kniha,“ doplnil primátor.

Už 9. ročník Tatranského ľadového dómu bol otvorený pre verejnosť 19. novembra 2021. Odvtedy je  otvorený denne a jeho brány sa zatvoria až po Veľkonočných sviatkoch (19.4.2021). Vstup do ľadového dómu je pre návštevníkov bezplatný a po pravidelnej údržbe zabezpečuje vývoz na Hrebienok opäť  pozemná lanová dráha zo Starého Smokovca.

Zdroj: TMR

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *