V botanickej záhrade sa skončila sezóna
Tento týždeň sa už do botanickej záhrady v Tatranskej Lomnici nedostanete. Pokochať sa pohľadom na vzácne druhy tatranskej flóry budú môcť záujemcovia až budúci rok v máji, kedy by botanická záhrada mala po zime tak ako obvykle otvoriť svoje brány.
Hoci návštevnosť expozície, ktorú v Tatranskej Lomnici prevádzkujú Štátne lesy TANAP-u, po nástupe pandémie koronavírusu o niečo poklesla, oproti predchádzajúcej sezóne počet záujemcov o jej prehliadku mierne stúpol. Od polovice mája až do 19. septembra ju navštívilo 10 990 ľudí, čo v porovnaní s minulým rokom predstavuje nárast o vyše tisíctristo. „Máj a jún boli z pohľadu návštevnosti podobne ako pred rokom o niečo slabšie, keďže chýbali školské skupiny, ale letné mesiace štatistiku už tradične vylepšili. O botanickú záhradu bol záujem najmä zo strany rodín so školopovinnými deťmi, na jeseň si návštevu expozície odložili predovšetkým seniori. Aj napriek tomu, že zatiaľ nedosahujeme čísla spred korony, táto sezóna by sa dala považovať za pomerne úspešnú,“ zhodnotila návštevnosť Expozície tatranskej prírody počas uplynulej sezóny jej vedúca Janka Černická.
Na ploche 3,2 hektára mohli návštevníci v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach už tradične obdivovať vyše 330 druhov bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Keďže väčšina rastliniek má svoje optimum v máji a júni, expozíciu sa oplatí navštíviť najmä v prvých týždňoch po jej otvorení, v septembri býva väčšina z nich už odkvitnutá. Prechádzku areálom počas tejto sezóny najmä starším návštevníkom spríjemnili nové lavice s operadlami, deti zaujala drevená skulptúra mloka v nadživotnej veľkosti pri jednom z jazierok, fotoaparát návštevníci so záujmom mierili aj na hmyzí domček, ktorý v botanickej záhrade pribudol tesne pred otvorením sezóny.
Vybrané druhy kvetov a drevín si mohli návštevníci priamo v Expozícii tatranskej prírody aj kúpiť. Dokopy sa počas tejto sezóny predalo 2 708 sadeničiek rastlín, 210 sadeníc stromov a 261 kusov semien. Najväčší záujem bol už tradične o plesnivec alpínsky a horec Clusiov, v kurze však boli aj astra alpínska či dryádka osemlupienková. Spomedzi drevín dominovali kosodrevina, limba, borovica a jedľa.
Aj keď je botanická záhrada od dnešného dňa pre návštevníkov zatvorená, jej zamestnanci budú mať v nasledujúce týždne plné ruky práce. Celý areál musia totiž pripraviť na prezimovanie a už koncom októbra začnú vysievať aj pripravené semienka rastlín, aby návštevníci mali čo obdivovať počas ďalšej sezóny. Ako je už zvykom, expozícia by mala svoje brány otvoriť opäť v máji, dovtedy môžu turisti obdivovať vzácnu tatranskú flóru v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici, kde v presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne nájdu približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré sa v botanickej záhrade nedajú dopestovať.
Zdroj: ŠL TANAP-u
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.