Tatry v zajatí ľadu
Uplynulé tri dni počas podujatia Tatry Ice Master na Hrebienku medzi sebou súperili v tesaní ľadových sôch umelci z 10 krajín sveta. Až 46 ton ľadu premenili na skvostnú ľadovú rozprávku, ktorú v závislosti od počasia, bude možné obdivovať ešte ďalšie zimné mesiace. Najúspešnejším ľadovým tímom boli usmiati, exotickí Japonci. Druhý ročník medzinárodných majstrovstiev v tesaní ľadových sôch do Vysokých Tatier prilákal rekordných 28 tisíc ľudí.
Ani veterné počasie neodradilo návštevníkov Vysokých Tatier, aby navštívili ľadovú krajinu, ktorú od 31.1. do 2.2.2014 na Hrebienku v náročných podmienkach postupne vytvorila desiatka majstrov ľadového remesla. Podujatie Tatry Ice Master bolo neoficiálnymi majstrovstvami sveta v tesaní ľadových sôch, na ktoré si posvietila odborným okom porota a v každý deň vyhlásila najúspešnejší tím.
„Až 35% nárast návštevnosti podujatia nás veľmi príjemne šokoval. Dali sme na špičkové obsadenie a bolo to správne rozhodnutie. Takí Japonci k nám merali síce dlhú cestu, ale oplatilo sa, keďže im porota udelila až dve prvenstvá a to v prvý aj v posledný deň podujatia a som rád, že sa nestratili v konkurencii ani naši domáci a to hneď v otvárací deň tretím miestom“, povedal Ján Mokoš, predseda predstavenstva Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.
Umelci sa popasovali s tromi súťažnými zadaniami. V piatok to boli „Medvede“, ktorých sa najlepšie zhostili tímy z Japonska, Veľkej Británie a Slovenska. Téma „Krajina odkiaľ pochádzam“ bola zase najlepšie zvládnutá podľa odbornej poroty tímami z Fínska, Ruska a Maďarska a najočakávanejšiu tému „Abstrakt – voľná tvorba“ ovládli už spomenutí Japonci a za nimi Fíni a naši susedia z Česka. Návštevníci mali tiež možnosť vybrať tých najlepších. V piatok tak Japonci získali nielen body u porotcov, ale aj u verejnosti, no a v ďalšie dni už návštevníci boli naklonení domácim Slovákom.
Obrovský úspech vzbudil aj zo snehu vytvorený „čínsky“ múr. Návštevníkov neodradilo ani dlhé čakanie pokiaľ sa ním mohli prejsť až smerom k ďalšej atrakcii tejto zimy Tatranskému ľadovému dómu. Ľadovú nádheru doplnili každý deň hudobné vystúpenia a v nedeľnom finále maďarský umelec Zsolt M. Tóth predviedol divákom atraktívnu ľadovú ohňovú show.
Treba veriť, že počasie bude k pominuteľným ľadovým sochám na Hrebienku prívetivé, aby ich mohli návštevníci Tatier obdivovať čo najdlhšie.
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.