Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici v utorok 26. septembra otvára výstavu Objektívom Marcela Tobisa, ktorý je lesníkom Správy TANAP-u a amatérskym fotografom. Okrem vizuálneho rozmeru sa môžu návštevníci tešiť i na edukatívny program určený najmä školákom. Vernisáž bude spojená i s premietaním filmu Hohenlohe – knieža Tatier v réžii Braňa Molnára.
Dialógy Marcela Tobisa s divokou prírodou Tatier sú pozornému sledovateľovi komunikačných kanálov Správy TANAP-u dobre známe. Autor na svojich záberoch zachytáva pozoruhodné okamihy života plynúceho v najstaršom slovenskom národnom parku a jeho snímky sa najnovšie udomácnia v infocentre Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici. „Zvolil som jednak moje obľúbené zábery, ale myslel som i na náučný program pre deti. Návštevníci uvidia aj časť výstavy Film o filme, do ktorej som povyberal fotky z nakrúcania snímky o kniežati Hohenlohem, tiež som nachystal sériu menších fotografií živočíchov či „náladoviek“ a poslednú časť venoval krajinkám a nočným astrozáberom,“ sumarizuje predprípravu akcie Tobis.
Verejnosť uvidí defilé fotografií po prvýkrát na vernisáži 26. septembra 16.00 hodine, jej súčasťou bude premietanie filmu Hohenlohe – knieža Tatier v réžii Braňa Molnára. Výber programu nie je náhodný. Autora výstavy totiž uvidíte na plátne v pozícii herca, ktorý stvárnil mladého Hohenloheho, ale i v záverečných titulkoch ako druhého kameramana. Navyše, samotná Správa TANAP-u bola partnerom pri nakrúcaní filmu.
Marcel Tobis spolu s kurátorkou výstavy a zoologičkou Správy TANAP-u Gabrielou Chovancovou ladili časť vystavených fotografií na tému Od podhoria až po tatranské štíty. Tento edukatívny rozmer by mal podľa učebných osnov najviac sedieť štvrtákom a piatakom základných škôl. „Formou fotografií a sprievodnou prednáškou v expozícii múzea sa prenesieme medzi živočíchy, rastliny a dreviny tatranskej prírody, ktoré sú typickými predstaviteľmi jednotlivých biotopov poľnohospodárskej, lesnej krajiny, potokov a plies, pásma kosodreviny až po spoločenstvá vysokohorských lúk a tatranských končiarov,“ vysvetľuje Chovancová. Záujemcovia o lektorované vstupy pre školské skupiny sa môžu vopred nahlásiť v pokladni Múzea TANAP-u na telefónnom čísle +421 52 478 03 65. Vítaní sú tiež deti všetkých vekových kategórií či dospelí. Náročnejších návštevníkov budú čakať i odborné texty o tatranských biotopoch. Výstava potrvá do konca kalendárneho roka.
Na tému fotenia Správa TANAP-u pokračuje ďalšími dvomi akciami ešte na jeseň. Začiatkom októbra pripravuje workshop pre mladých nadšencov fotografie. Školákov si vezmú pod svoje krídla pracovníci správy parku, ktorí sa venujú foteniu v teréne síce ako neškolení, no mimoriadne zdatní a skúsení fotografi. Jedným z nich bude i Marcel Tobis. „Tanapáci“ následne vyhlásia fotografickú súťaž Tatry očami detí, v ktorej sa môžu nádejné talenty realizovať počas celého školského roka.
Tatry a Marcel Tobis (1974) tvoria celoživotne poprepletanú dvojicu. Vyrastal v Tatranskej Lomnici a po štúdiu na Strednej odbornej škole lesníckej v Bijacovciach nastúpil ako strážca, neskôr lesník, do Tatranskej Javoriny, kde dodnes posilňuje rady pracovníkov Správy TANAP-u. Jeho druhým domovom i srdcovou záležitosťou sa stala horáreň na Podmuráni v Javorovej doline. S fotoaparátom sa začal priateliť už ako dieťa a táto záľuba postupne rástla spolu s autorom. Vášnivého fotografa v teréne najviac teší to, že sa navracia do prírody, ktorá je podľa neho nevyčerpateľným zdrojom možností objaviť niečo nepoznané. Každý obraz je tu pre človeka len na moment a ďalej plynie v čase. Buď ho objektív zachytí, alebo je nenávratne preč.
Za ostatné roky autorovu prácu posunula na vyššiu úroveň i nová technika, vďaka ktorej sa popri statickým zobrazeniam hôr začal venovať i kamere. Jeho zábery sú súčasťou snímky Hohenlohe – knieža Tatier, ktorú odvysiela aj RTVS.
Tobis mal tento rok premiérovú výstavu svojich fotografií v Podtatranskom múzeu v Poprade a do Múzea TANAP-u prichádza s formátom obohateným o ďalšie zábery tatranskej fauny a flóry, astrofotografie i dokumentačné snímky z nakrúcania filmu o kniežati.
Zdroj: TANAP
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Najnavštevovanejšia zimná tatranská atrakcia po 12.krát otvára svoje brány. Tatranský ľadový dómsa organizátori rozhodli venovať…
Pre návštevníkov je to potešujúca správa, keďže ide o trasu, ktorá nepodlieha sezónnej uzávere, môžu…
V poslednom čísle roku 2024 časopisu TATRY sa dočítate: Martina PetránováZáhada vyriešená!? Hoci sa nakoniec…
Ako sme Vám už avizovali, dňa 2.11. sa z dôvodu technických úprav, sanitácie a deratizácie…
Pred Vianocami prinášame do pozornosti knihu Stana Meleka, ktorú môžete podporiť cez donio.sk a do…
Lyžiari sa dočkali. Od 5. novembra 2024 si môžu začať plánovať svoje lyžiarske výlety nielen…