Vedeli ste že

Tatranské nunataky

Eskimáci nechali niečo zo svojho slovníka aj vo Vysokých Tatrách. Presnejšie “pár” nunatakov. Pýtate sa, čo to môže byť? Nunatakom eskimáci nazývali nezaľadnené izolované ostrovité skalné výbežky v dolinách, ktoré boli obtekané ľadovcom. Doslovný preklad je „osamelý vrchol“. Úzke doliny Vysokých Tatier ale nedávali veľké priestory takýmto útvarom. Navyše boli nunataky ťažko skúšané poveternostnými podmienkami, zvetrávaním a tokom ľadovca okolo nich, preto ich v Tatrách nájdeme len pár.

Rozmermi nemôžu tatranské nunataky konkurovať svojim veľkým bratom v Antarktíde, Grónsku alebo na Špicbergoch.

Uhádnete, kde sa nachádzajú v Tatrách? V Litvorovej doline je ním Hrubá veža, vo Veľkej Studenej doline Strelecká veža, v Batizovskej doline Kostolík, v Zlomiskách Dračí hrebeň a hrebeň Kôpok, v Kačacej doline Kačací mních a Veža Železnej brány, Jastrabia veža pri Zelenom plese.

Pozrite si úchvatné videá – simuláciu ľadovca v Bielovodskej doline a Dobu ľadovú v Tatrách – komplexná simulácia

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *