Tento ročník bol z pohľadu návštevnosti úspešný. Verejnosť prišla skutočne v hojnom počte a v priestoroch múzea sa stretli najrôznejšie vekové kategórie, domáci „tatranci“, ale i návštevníci z iných častí Slovenska. Pripravený program sa skladal z niekoľkých častí a ponúkol pestrú paletu zaujímavostí o Tatrách, ich faune a flóre, o histórii, ale i o práci výskumníkov.Podujatie začalo o 16. hodine lektorovaným vstupom v prírodovednej časti expozície múzea v sprievode nášho kolegu Maroša Peigera, vedúceho odboru vedy a výskumu a jeho pútavého rozprávania. Bolo nabité informáciami o prírodnom svete, ktorý je často pred nami ukrytý a nepoznaný. Nasledovalo premietanie a prednáška v kinosále múzea, okrem iného aj nový film o Biosférickej rezervácii Tatry, či najnovší film od režiséra Branislava Molnára o významnej osobnosti histórie Tatier Hohenlohe, knieža Tatier. Po ňom nasledovala beseda so spolutvorcom tohto pútavého dokumentu, naším kolegom Marcelom Tobisom. „Príjemne ma prekvapil záujem ľudí o túto akciu a bol som rád, že niektorí prišli už na otvorenie, ale čakali až do premietania filmu. Prišlo oveľa viac ľudí, ako som čakal,“ zhodnotil premietanie Marcel Tobis. Aktuálnym témam z oblasti klimatickej zmeny sa venoval náš kolega, doc. Ing. Peter Fleischer PhD. v prednáške Skleníkové plyny, klimatická zmena a tatranské lesy.V priestoroch múzea však návštevníkov čakalo omnoho viac. Veľmi zaujali ukážky včelárstva, kde si zvedavci mohli dokonca naživo pozrieť aktivitu včiel pri stavbe plástov a mohli si otestovať svoju zručnosť pri výrobe drevených rámikov do úľov. Tvorivé dielne poskytli i príležitosť na výrobu napríklad fraktálových pohľadníc. „Priestorovej predstavivosti sa v bežnom živote venujeme málo a nemáme veľa príležitostí si ju precvičiť. Práve výrobou 3D pohľadníc si ju môžeme zdokonaliť,“ uviedol Miroslav Gregor, lektor Múzea TANAP-u. Ďalšie praktické ukážky sa týkali paleontologického výskumu. Ako vznikajú skameneliny a odtlačky v pôde, si mohli s maketami v piesku vyskúšať tí, ktorých táto téma zaujíma. Na svoje si prišli v tvorivej dielni všetky deti, ktoré rady tvoria. Pomocou vypaľovačiek do dreva si vyrábali vlastné obrázky na magnetku. Pri stoloch s touto aktivitou bolo chvíľami naozaj rušno.Brány múzea ostali otvorené až do 21. hodiny. Aj záver programu patril lektorovanej prehliadke v prírodovednej časti expozície, ktorá mala okrem prezentovania zaujímavostí zo sveta živočíchov a rastlín v návštevníkoch umocniť najmä jedinečnú atmosféru z nočnej návštevy múzea.
zdroj: Tanap
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Študenti Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach predvedú svoj talent vo Vysokých Tatrách už túto sobotu 23.…
Rysíča našiel muž z obce Gerlachov zamotané v kríkoch. V čase nálezu ešte žilo, avšak podľa jeho…
Dnes v Tatrách fúka. Akoby si aj príroda pripomínala udalosti spred dvadsiatich rokov. 19. november 2004…
Najnavštevovanejšia zimná tatranská atrakcia po 12.krát otvára svoje brány. Tatranský ľadový dómsa organizátori rozhodli venovať…
Pre návštevníkov je to potešujúca správa, keďže ide o trasu, ktorá nepodlieha sezónnej uzávere, môžu…
V poslednom čísle roku 2024 časopisu TATRY sa dočítate: Martina PetránováZáhada vyriešená!? Hoci sa nakoniec…