Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko, ako i jej námestník Slavomír Celer včera na Liptove diskutovali so zástupcami neštátnych vlastníkov lesov o zonácii TANAP-u.
Majitelia pozemkov na území najstaršieho slovenského národného parku dostali od ochranárov ubezpečenie, že A zóna si v definitívnom návrhu očakávaného dokumentu zachová podobu, na ktorej sa už v minulosti dohodli aj so samotnými neštátnymi vlastníkmi lesov. Pre A zónu platí najprísnejší, teda 5. stupeň ochrany a zaberie viac ako polovicu rozlohy územia národného parku.
Medzi nosnými témami nechýbali kompenzácie. Vedenie Správy TANAP-u pracuje na tom, aby sa nájmy za obmedzenie hospodárenia oproti pôvodnému návrhu zvýšili. Neštátni vlastníci by tak mali dostať za každý hektár lesa viac peňazí. Presnú sumu sa však dozvedia, až keď návrh oficiálne odobrí envirorezort.
Včerajší „okrúhly stôl“ iniciovalo Liptovsko-tatranské združenie vlastníkov lesov. Počúvať a pýtať sa prišli nielen vlastníci lesov na území TANAP-u, ale aj tí, ktorí hospodária v rámci Národného parku Nízke Tatry, Národného parku Veľká Fatra a nechýbali ani zástupcovia Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov či Gemerského regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov. Všetky tieto subjekty volajú, že nechcú stratiť právo rozhodovať o vlastnom majetku a sú opatrné či skeptické v súvislosti s plánovaným rozdelením územia na zóny, ktoré majú reflektovať význam prírodných hodnôt. Včerajšok preto priniesol širokú paletu otázok. Diskutovalo sa o zastúpení v Rade Tatranského národného parku, ktorý je poradným orgánom Správy TANAP-u, reč prišla aj na poľovníctvo v ére po zonácii, prírode blízke obhospodarovanie lesov a mnoho ďalších tém súvisiacich s fungovaním národného parku.
„Dôležité je, že pokiaľ nebudú neštátni vlastníci ako celok súhlasiť s navrhovanou zonáciou, programom starostlivosti a kompenzačnými opatreniami, nebudeme posúvať dokument do správneho konania. Chceme sa najprv s dotknutými subjektami a osobami dohodnúť ľudsky, otvorene,“ uzavrel Pavol Majko.
Zdroj: TANAP
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Pozor, zmena! ⛷️
Dobré správy pre lyžiarov. V sobotu 14. decembra otvára prevádzku lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica vo Vysokých…
Lyžiarsku sezónu vo Vysokých Tatrách otvorí ako prvé Štrbské Pleso. Symbolické otvorenie zveria Tatranci 6.…
Čisté hory dnes, včera a zajtra. Ako vyzerali tohto roku a ako vidí ich budúcnosť…
Prichádza zima a s ňou spojená radosť na lyžiarskych tratiach. Nie všetci sa však zo…
Už 100 rokov uplynie od narodenia Ivana Bohuša st., významnej osobnosti nielen Vysokých Tatier. Jeho…