Na letnú dovolenku sa tento rok chystá približne každý siedmy Slovák. Pre zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu bude väčšina z nich oddychovať v domácich letoviskách. Za morom však smútiť nemusia. To slovenské totiž nájdu spolu s horami aj v Tatrách a to hneď na niekoľkých miestach naraz.
Počet Európanov, ktorí si ani toto leto neodoprú dovolenku, je najnižší za posledných 13 rokov. Zmena spotrebiteľského správania a prehodnocovanie priorít sa samozrejme prejavili aj v cestovnom ruchu. Viac ako polovicu obyvateľov starého kontinentu to však naďalej ťahá k moru. Potešiteľné je, že v posledných rokoch stále viac aj k tomu slovenskému do našich najlepších akvaparkov.
„Tatry sú ideálnou alternatívou pre zahraničnú dovolenku. Pri nižších nákladoch ju turisti môžu aktívne tráviť pri vode alebo v našich horách poznávaním regiónu a tradičnej kuchyne. Každý rok zároveň pribúda kopec nových atrakcií, ďalších kilometrov cyklotrás a zaujímavých podujatí,“ konštatuje predseda predstavenstva OOCR Región Vysoké Tatry Ján Mokoš.
Tatranské hory minulý rok privítali bezmála 650 tisíc návštevníkov a v tamojších akvaparkoch sa okúpal necelý milión letných dovolenkárov. Napriek ekonomickej situácii by tieto čísla nemuseli byť nedosiahnuteľné ani počas tohtoročných prázdnin. Zvýšený záujem turistov sa očakáva najmä na Liptove. „Stále viac turistov si uvedomuje, že desiatky kilometrov atraktívnych trás na pešiu turistiku sú aj v Nízkych Tatrách, a nemusí to práve byť hrebeňová túra z Chopka na Ďumbier. Tento región je bohatý na vyhliadkové vrchy, malebné doliny i prekrásne sedlá, ktoré rozhodne stojí za to preskúmať,“ pripomína Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN LIPTOV.
Cestovný ruch však nie je len o krásnej prírode. Tatry aj Liptov sa za posledné roky výrazne zmenili, čoho znakom je rastúca návštevnosť. „Môžu za to investície do infraštruktúry dovolenkových rezortov aj lepšia kvalita služieb. Prázdniny nemusia byť len o slanej vode v prímorských letoviskách, naše Tatry ponúkajú tiež more a to more zážitkov,“ doplnila Lenka Maťašovská riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry.
A kde sa vlastne nachádza to slovenské more? Predsa od Popradu až po Lúčky. Kým v Bešeňovej majú pravé morské vlny, v Tatralandii slanú morskú vodu, na Lúčkach zasa jedinú liečivú a v Poprade sa pýšia ocenením najekologickejší rezort. Všetky zariadenia však majú jedno spoločné: množstvo atrakcií a sprievodných podujatí po celé leto.
Tatranci veria, že k ďalšiemu skvalitňovaniu služieb a realizácií zaujímavých projektov cestovného ruchu (CR) pre domácich aj zahraničných turistov prispeje aj injekcia od štátu. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR podporí dotáciami vo výške takmer 3,4 mil. eur rôzne projekty CR. Najväčší podiel prostriedkov si ukroja práve na Liptove a v Tatrách.
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Pozor, zmena! ⛷️
Dobré správy pre lyžiarov. V sobotu 14. decembra otvára prevádzku lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica vo Vysokých…
Lyžiarsku sezónu vo Vysokých Tatrách otvorí ako prvé Štrbské Pleso. Symbolické otvorenie zveria Tatranci 6.…
Čisté hory dnes, včera a zajtra. Ako vyzerali tohto roku a ako vidí ich budúcnosť…
Prichádza zima a s ňou spojená radosť na lyžiarskych tratiach. Nie všetci sa však zo…
Už 100 rokov uplynie od narodenia Ivana Bohuša st., významnej osobnosti nielen Vysokých Tatier. Jeho…