Školili mladých fotografov
Vo štvrtok sa 44 žiakov druhého stupňa základných škôl zišlo v Tatranskej Lomnici na kurze fotenia Neviditeľní. Okrem remesla fotografie sa priučili aj maskovaniu v teréne a wildlife či makro fotografii.
Do tajov fotenia v prírode voviedli nádejných fotografov piati pracovníci Správy TANAP-u, ktorí sa venujú wildlife a makro fotografii – lesníci Marcel Tobis a Vladimír Michalec, vedúci Výskumnej stanice TANAP-u Maroš Peiger, pracovník envirovýchovy Radoslav Michalec a strážca Juraj Ksiažek. Keďže wildlife fotografi musia pre obyvateľov tatranského lesa ostať prakticky neviditeľnými, práve tento prívlastok sa stal leitmotívom celého kurzu.
Účastníci prišli už sami naladení v téme Neviditeľní – mnohí odetí do maskovacieho oblečenia, viacerí s kvalitnou technikou a všetci so vzťahom k prírode. „Človek naozaj cítil, že deti, rodičia a učitelia sami prejavili záujem o akciu, mladí prišli patrične vybavení do terénu a s chuťou, že sa chcú dozvedieť niečo nové ohľadom fotografovania a znalostí z prírody,“ hovorí Vladimír Michalec, ktorý vo štvrtok lektoroval skupinu najpokročilejších fotografov.
Workshop odštartoval ráno besedou v Múzeu TANAP-u, program sa ďalej presunul do Expozície tatranskej prírody, kde sa skupinky rozptýlili do terénu. Niektorí sa ešte len učili ovládať svoje fotoaparáty, viacerí boli zdatnejší a už ovládali techniku, ktorú si priniesli. Počas kurzu sa učili alebo zlepšovali v práci s expozíciou alebo s časom, za ktorý sa uzavrie uzávierka na fotoaparáte, clonou či citlivosťou, workshop však patril najmä foteniu v súlade s prírodou. „Vysvetlili sme si, ako zvieratá našim pohybom pri fotografovaní nerušiť a zároveň sa k nim dostať pomerne blízko. Postavili sme si fotostan, ktorý sme zamaskovali a fotili sme vtáctvo, okolité stromčeky a vysvetlili sme si, ktoré veci sú najpodstatnejšie v prírode,“ hovorí garant kurzu Marcel Tobis. Fotenie vtáctva bolo jednoduchšie vďaka dvom kŕmidlám, ktoré pred pár týždňami inštalovali zamestnanci Expozície tatranskej prírody. „Tak sa podarilo rozkŕmiť pernaté modelky pre náš workshop,“ dopĺňa Radoslav Michalec.
Juraj Ksiažek priniesol do botanickej záhrady aj balabány, teda makety zvierat, ktoré v prírode fotografi používajú na prilákanie živočíchov, účastníci tak fotili i modely jeho vlastnej výroby, konkrétne sliepky tetrova hoľniaka a hlucháňa hôrneho i kohútika jariabka hôrneho.
Nechýbali ani makrofotografie rastlín, ale aj lišajníkov a húb, špecialistom na ne je Maroš Peiger, ktorého priviedlo k prírodným vedám práve fotenie. „Fotografovanie môže byť cestou k hlbšiemu skúmaniu a poznávaniu objektov pred objektívom. Nezriedka sa totiž z fotolovca postupne stáva amatérsky prírodovedec, napríklad botanik, mykológ, zoológ alebo geológ. Práve takýto kurz môže odhaliť doposiaľ skryté talenty, ktoré určite boli aj medzi nami,“ odkrýva ďalší podstatný rozmer kurzu Peiger.
Z botanickej záhrady sa účastníci presunuli ešte na spoločnú pochôdzku do okolia Náučného chodníka Pramenisko, kde sa zaoberali krajinárskou a makrofotografiou. Po návrate do Tatranskej Lomnice ich čakalo vyhodnotenie. Lektori kurzu prosia účastníkov, aby poslali podľa vlastného uváženia tri najlepšie fotografie, ktoré sa im vo štvrtok podarili. Dostanú spätnú väzbu a budú zaradení do fotosúťaže z kurzu Neviditeľní.
Zdroj: TANAP
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.