Aktuality

Rekord Tatier odolal

Najrýchlejší lyžiari zo Slovenska, Poľska a Českej republiky sa v stredu 1. marca pokúsili v Lomnickom sedle vo Vysokých Tatrách zdolať 44-ročný rýchlostný rekord Tatier.  Rekordne rýchlu jazdu Poliaka Jaceka Niklinského z roku 1979 (180,63km/h) sa aj napriek snahe všetkých zúčastnených nepodarilo prekonať.

Slovenský rýchlostný rekord na zjazdovke v Lomnickom sedle drží od marca 2022 slovenský lyžiar  Michal Bekeš, ktorý sa po tejto tatranskej zjazdovke rútil rýchlosťou 174,57 km/h. Po roku sa Michal pokúsil rekord vylepšiť, no nepodarilo sa.  „Mal som počas jazdy na trati problém, pretože mi zahranila vnútorná lyža. Nejdem sa na to ale vyhovárať. Jednoducho boli to preteky a je potrebné každú tisícinu sekundy dbať na to, aby sa človek nezranil a jazda bola ideálna od štartu až do cieľa,“ povedal krátko po dojazde do cieľa Michal Bekeš. „Tým, že predvčerom nasnežilo, nový sneh nám jednoducho nedovolil ísť rýchlejšie. Škoda, pretože tá zjazdovka je veľmi dobe pripravená a veľmi rýchla. Nevadí, o rok to skúsime opäť,“ doplnil najrýchlejší Slovák na lyžiach, ktorý sa v Lomnickom sedle pripravuje na Majstrovstvá sveta vo francúzskom Vars, kde sa pokúsi spolu s ďalšími pretekármi prekonať svetový rekord 254 km/h.

Okrem Michala Bekeša nechýbal na štarte ani skúsený Radim Palan, prvý Čech v histórii, ktorý vyhral preteky v Speedski. „V pretekárskom lyžovaní je to väčšinou tak, že čím si človek viac pamätá cestu dole, tým pomalšie ide. Hovorí sa síce, že hore vypnúť mozog a dole ho zapnúť, ale v tomto športe to  rozhodne neplatí. Je to všetko o precíznosti a je to taký šprint, v ktorom si človek nemôže dovoliť chybu. Pretože padať v týchto rýchlostiach – a to vo sveťáku jazdíme cez 200km/h – tam si človek nemôže dovoliť chybu,“ prezradil Palan. Podľa neho o úspechu v takýchto pretekoch rozhodujú drobnosti. „Najväčšia maličkosť okrem vyladenej aerodynamickej pozície je umenie držať lyže na plochách a hrať sa s rizikom. Lebo ak držíte lyže na plochách, tak tie lyže neustále zrýchľujú, zároveň ale plávu a môžu sa splašiť, preto je dôležité držať ich pod kontrolou,“ vysvetlil Radim.

Pretekárom pri pokuse o prekonanie Rekordu Tatier priamo na mieste držali palce aj primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák a primátor poľského Zakopaneho Leszek Dorula. Aj keď pokus o prekonanie rekordu tentoraz nevyšiel, vo Vysokých Tatrách sú pripravení zopakovať to aj o rok. „Michalov nápad s prekonaním rekordu Tatier sa nám veľmi páči a keďže Tatranská Lomnica a Lomnické sedlo špeciálne sú jeho domácim strediskom, chceli by sme z tohto podujatia vytvoriť tradíciu. Táto výnimočná  zjazdovka ponúka na tréning najrýchlejších lyžiarov veľmi dobré podmienky a budeme radi, ak sa aj o rok stretnú pretekári zo Slovenska, Poľska a Česka a pokúsia sa rekord Tatier prekonať a posunúť ho ešte ďalej,“ uzavrel slnečný deň na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku riaditeľ lyžiarskeho strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

Dosiahnuté rýchlosti:

Predjazdci, lyžiari :

Patrik Kolesár 150,96km/h; Marel Dolák  143,05km/h.

Snowboard:

Boris Karolčík (SK) 117,16 km/h

Lyže:  

  1. Michal Bekeš (SK) 171,44km/h
  2. Radim Palán (CZ) 169,81km/h
  3. Petr Urban (CZ) 167,09km/h
  4. Edvard Foldyna (CZ) 166,57km/h
  5. Dariusz Duda (PL) 164,88km/h

Amatérski lyžiari, ktorí milujú rýchlu jazdu, si svoje sily môžu zmerať 11. marca na Štrbskom Plese, 18. marca v Tatranskej Lomnici a 25. marca v Jasnej na podujatí Hero Season Trophy Tour, amatérskych lyžiarskych pretekoch o trofej hrdinu zimnej sezóny. Na každých pretekoch bude zo všetkých účastníkov vyžrebovaných viacero výhercov zaujímavých cien, medzi ktorými nebudú chýbať  – sezónny skipas Šikovná sezónka, pobyty v hoteloch TMR, skipasy, vstupy do vodných parkov a ďalšie vecné ceny.

Zdroj: TMR

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *