Kalamitné drevo z turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku postupne ubúda. Na štátnych pozemkoch ho odstraňujú Štátne lesy TANAPu, na súkromných ich vlastníci. Pre turistov sú tak priechodné ďalšie úseky doteraz uzavretých značkovaných turistických a cyklistických trás. Obmedzením pre turistov je však na mnohých z nich ešte stále spracovanie kalamity v okolitých lesných porastoch.
Kvôli odstraňovaniu kalamitného dreva z ústia dolín sú ešte stále neprístupné Tichá a Kôprová dolina na Podbanskom. Kvôli oprave telesa chodníka a vodných priepustí ako aj spracovania kalamitného dreva v strmých svahoch nad chodníkom je nepriechodný aj červeno značený turistický chodník v Prielome Dunajca v celej dĺžke.
Turisti neprejdú ani úsekom červeno značenej Magistrály z Troch studničiek po Jamské plesá vrátane odbočky na Kriváň. Nepriechodný stále zostáva modro značený chodník v úseku Jamské pleso – Kriváň a Štart – Malá Svišťovka – Skalnaté pleso. Nepriechodný je aj zeleno značený úsek chodníka Monkova dolina – Široké sedlo – Kopské sedlo. Nepriechodný stále zostáva aj žltý chodník v úseku Štrbské pleso – Furkotská dolina a Štôla – Nižné Hágy a Batizovské pleso.
Stále nepriechodné sú aj ďalšie úseky turistických chodníkov v Západných a Belianskych Tatrách. Neprístupný je červeno značený chodník v úseku horáreň Biela Skala – Pyšné sedlo a rázcestie pod Jaloveckou – Podbanské, modro značený úsek chodníka Bobrovecká Vápnica – sedlo Predúvratie, zeleno značený úsek chodníka od Rázcestia na Tokárinách – Sivý vrch a žlto značený úsek chodníka Jalovec – Zuberec, Rázcestie pred Žiarskou – Plačlivô a rovnako žlto značený chodník v úseku sedlo Pálenica – Zuberec.
Na Spišskej Magure je priechodný jedine zeleno značený úsek turistického chodníka Ždiar kaplnka – Osturňa. Zvyšné turistické chodníky sú v tejto časti Tatier stále neprístupné.
Štátne lesy TANAPu spracúvajú kalamitné drevo výlučne na štátnych pozemkoch. Kalamitné drevo z turistických chodníkov, ktoré ležia na pozemkoch iných vlastníkov, budú spracúvať a pre turistickú verejnosť uvoľňovať ich majitelia.
Štátne lesy TANAPu žiadajú turistickú verejnosť o rešpektovanie usmernení pracovníkov, ktorí v blízkosti jednotlivých úsekov spracúvajú kalamitné drevo a to najmä kvôli vlastnej bezpečnosti. Zároveň upozorňujú, že až do 15. júna platí sezónna uzávera turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí.
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Pozor, zmena! ⛷️
Dobré správy pre lyžiarov. V sobotu 14. decembra otvára prevádzku lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica vo Vysokých…
Lyžiarsku sezónu vo Vysokých Tatrách otvorí ako prvé Štrbské Pleso. Symbolické otvorenie zveria Tatranci 6.…
Čisté hory dnes, včera a zajtra. Ako vyzerali tohto roku a ako vidí ich budúcnosť…
Prichádza zima a s ňou spojená radosť na lyžiarskych tratiach. Nie všetci sa však zo…
Už 100 rokov uplynie od narodenia Ivana Bohuša st., významnej osobnosti nielen Vysokých Tatier. Jeho…