Skialpinizmus je športom, ktorý sa teší čoraz väčšej popularite. Ľudí vnáša do „aktívneho pohybu“, čo je v dnešnej dobe pasivity, ľudskej imobility a trvalého pracovného stresu ideálny protipól.
Na začiatku si ujasnime definíciu skialpinizmu. Tento šport vznikol v alpách ako kombinácia lyžovania a lezenia. Pomer týchto dvoch zložiek je na každom z nás. Voľný terén prináša svoje riziká. Či už orientačné, ale hlavne lavínové nebezpečenstvo. Nakoľko na lyžiarskych svahoch ide len o pohyb na lyžiach, vhodnejším je zrejme pomenovanie ako lyžiarska turistika resp. skitouring. Pretože pojem skialpinizmus je u nás udomácnený, ostaneme pri tomto pomenovaní.
Množstvo skialpinistov môžeme vidieť na lyžiarskych svahoch. Dôvody, prečo ich tu stretávame, sú rôzne. Nie každý, kto so skialpinizmom začína, sa odváži do voľného terénu, iný zas potrebuje „vypnúť“ krátkym kondičným „výbehom“ po práci. V neposlednom rade k používaniu zjazdovky na „skialpinistický“ zážitok prispieva kvalita snehovej pokrývky. Do vysneženia dolín sú zjazdovky tréningovým priestorom tých, ktorí by do hôr išli síce radi, ale nedovoľujú to snehové podmienky.
V tomto článku sa chceme len krátko venovať tomu, ako sa správať na zjazdovkách, či už na Slovensku, alebo v zahraničí. Problematike, generálnej úpravy pohybu skialpinistov, tomu, či je skialpinista naozaj rizikom na zjazdovke a „jeho právnou úpravou“ sa budeme venovať v nasledujúcom článku.
Počet skialpinistov na zjazdovkách neostal nepovšimnutý ani prevádzkovateľmi vlekov. Preto v zahraničí horolezecké spolky ako napríklad DAV (Deutscher Alpinverein) sumarizovali tieto pravidlá do skialpinistického desatora, ktoré voľne prekladáme:
S pohybom na lyžiarskom svahu počas technickej úpravy zjazdoviek prichádzajú ďalšie riziká, spojené hlavne s mechanizmami na úpravu lyžiarskych svahov (ratrakmi) operujúcimi na navijakoch. Priložené video ilustruje stret lyžiara s napnutým lanom, úraz uvoľnením napruženého lana a stav svahu pokiaľ je večer upravený svah rozlyžovaný a následne takto vymrzne.
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Študenti Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach predvedú svoj talent vo Vysokých Tatrách už túto sobotu 23.…
Rysíča našiel muž z obce Gerlachov zamotané v kríkoch. V čase nálezu ešte žilo, avšak podľa jeho…
Dnes v Tatrách fúka. Akoby si aj príroda pripomínala udalosti spred dvadsiatich rokov. 19. november 2004…
Najnavštevovanejšia zimná tatranská atrakcia po 12.krát otvára svoje brány. Tatranský ľadový dómsa organizátori rozhodli venovať…
Pre návštevníkov je to potešujúca správa, keďže ide o trasu, ktorá nepodlieha sezónnej uzávere, môžu…
V poslednom čísle roku 2024 časopisu TATRY sa dočítate: Martina PetránováZáhada vyriešená!? Hoci sa nakoniec…
View Comments