Pravidlá skialpinizmu na lyžiarskych svahoch
Skialpinizmus je športom, ktorý sa teší čoraz väčšej popularite. Ľudí vnáša do „aktívneho pohybu“, čo je v dnešnej dobe pasivity, ľudskej imobility a trvalého pracovného stresu ideálny protipól.
O skialpinizme všeobecne
Na začiatku si ujasnime definíciu skialpinizmu. Tento šport vznikol v alpách ako kombinácia lyžovania a lezenia. Pomer týchto dvoch zložiek je na každom z nás. Voľný terén prináša svoje riziká. Či už orientačné, ale hlavne lavínové nebezpečenstvo. Nakoľko na lyžiarskych svahoch ide len o pohyb na lyžiach, vhodnejším je zrejme pomenovanie ako lyžiarska turistika resp. skitouring. Pretože pojem skialpinizmus je u nás udomácnený, ostaneme pri tomto pomenovaní.
Skialpinizmus na zjazdovkách
Množstvo skialpinistov môžeme vidieť na lyžiarskych svahoch. Dôvody, prečo ich tu stretávame, sú rôzne. Nie každý, kto so skialpinizmom začína, sa odváži do voľného terénu, iný zas potrebuje „vypnúť“ krátkym kondičným „výbehom“ po práci. V neposlednom rade k používaniu zjazdovky na „skialpinistický“ zážitok prispieva kvalita snehovej pokrývky. Do vysneženia dolín sú zjazdovky tréningovým priestorom tých, ktorí by do hôr išli síce radi, ale nedovoľujú to snehové podmienky.
V tomto článku sa chceme len krátko venovať tomu, ako sa správať na zjazdovkách, či už na Slovensku, alebo v zahraničí. Problematike, generálnej úpravy pohybu skialpinistov, tomu, či je skialpinista naozaj rizikom na zjazdovke a „jeho právnou úpravou“ sa budeme venovať v nasledujúcom článku.
Počet skialpinistov na zjazdovkách neostal nepovšimnutý ani prevádzkovateľmi vlekov. Preto v zahraničí horolezecké spolky ako napríklad DAV (Deutscher Alpinverein) sumarizovali tieto pravidlá do skialpinistického desatora, ktoré voľne prekladáme:
10 pravidiel skialpinistov na zjazdovkách od DAV
- Výstupy a schádzanie sú na vlastné riziko a vlastnú zodpovednosť.
- Výstupy uskutočňovať po kraji zjazdovky (FIS-pravidlo č.7). Ísť za sebou, nie vedľa seba. Dávať pozor na premávku na zjazdovke.
- Obzvlášť dávať pozor pred vrcholmi („padákmi“), zúženými miestami, na strmých miestach, pri zľadovatenom teréne a pri prechádzaní krížom cez zjazdovku. Neprechádzať krížom na neprehľadných miestach.
- V žiadnom prípade nevstupovať na uzavreté zjazdovky. Dbať na miestne pokyny a údaje o trasách.
- Dávať veľký pozor a byť opatrný pri prácach na zjazdovkách. Pri použití lanových navijakov sú zjazdovky uzavreté. Nebezpečenstvo usmrtenia.
- Čerstvo pripravené zjazdovky schádzať len po okrajoch. Za tmy schádzať s neustále zapnutou čelovou lampou, mať na sebe reflexné oblečenie.
- Dávať pozor na horské nebezpečenstvá, obzvlášť na nebezpečenstvo lavín. Neuskutočňovať skialpinizmus v lyžiarskych strediskách, keď sa očakáva zosuv lavín.
- Uskutočňovať skialpinizmus len keď je dostatok snehu. Vyhýbať sa poškodeniu rastlín a pôdy.
- Brať ohľad na voľne žijúce živočíchy. Za súmraku/úsvitu a tmy sú zvieratá necitlivo rušené. Nebrať psy na zjazdovky.
- Rešpektovať pravidlá na parkoviskách, ako aj ich poplatky. Preferovať environmentálne vhodný spôsob dopravy.
Problémy, keď vleky zastavia
S pohybom na lyžiarskom svahu počas technickej úpravy zjazdoviek prichádzajú ďalšie riziká, spojené hlavne s mechanizmami na úpravu lyžiarskych svahov (ratrakmi) operujúcimi na navijakoch. Priložené video ilustruje stret lyžiara s napnutým lanom, úraz uvoľnením napruženého lana a stav svahu pokiaľ je večer upravený svah rozlyžovaný a následne takto vymrzne.
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Pingback: Na svahoch TMR skialpinisti až po 13:00 hod. - TatryPortal.sk
Pingback: Čo so sebou na skialp? - TatryPortal.sk
Pingback: Zrážka skialpinistu s lanom ratraku – rešpektujme pravidlá, inak hrozí nešťastie - TatryPortal.sk