Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí – v utorok 18.mája minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský navštívil Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici a jeho zástupcom slávnostne odovzdal štatút tejto inštitúcie. Stretnutia sa zúčastnili aj predstavitelia ostatných rezortných múzeí, výsledkom bolo podpísanie memoranda o vzájomnej spolupráci.
„Je nevyhnutné posilňovať súčasné postavenie týchto múzeí, keďže zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochrane, zachovávaní aj sprostredkovaní hmotného i nehmotného dedičstva. Chcem vyzdvihnúť rozsiahly zbierkový fond, archív písomností, cenné dokumenty a ďalšie artefakty, ktorými disponujeme, pretože sú cenným vkladom do vzdelávania, ako aj výskumnej činnosti našej spoločnosti,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Memorandum má prispieť k posilneniu vnímania pozitívnej úlohy múzejníctva, získaniu systematickej podpory vzdelávania, vedeckej činnosti i ďalších odborných aktivít rezortných múzeí. Zároveň by mal na najbližšie obdobie stanoviť ich dlhodobé a krátkodobé ciele, úlohy i konkrétne nástroje na ich plnenie, vrátane zabezpečenia finančnej stratégie pre ďalšie úspešné fungovanie.
Spolu s ďakovným listom si zástupcovia Štátnych lesov TANAP-u, ktoré sú prevádzkovateľom Múzea TANAP-u, prevzali z rúk ministra i štatút tejto inštitúcie. Ten podrobne upravuje poslanie a fungovanie múzea. „Získanie štatútu je významným okamihom pre Múzeum TANAP-u, ktoré už viac ako šesť desaťročí oboznamuje návštevníkov s charakterom tatranskej prírody, jej ochranou a ďalšími aktivitami neodmysliteľne spätými s týmto vzácnym územím. O opodstatnenosti jeho existencie svedčí aj skutočnosť, že patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá na Slovensku,“ konštatoval Ján Marhefka, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u.
Múzeum TANAP-u bolo zriadené 1. apríla 1957. Pôvodne sídlilo v priestoroch Podtatranského múzea v Poprade, začiatkom roku 1959 sa presťahovalo do Vily Széchenyi v Tatranskej Lomnici, v ktorej bolo aj ústredie vtedajšej Správy TANAP-u. V roku 1968 došlo k jeho zlúčeniu s Výskumnou stanicou TANAP-u do logického a dodnes fungujúceho špecifického pracoviska, ktoré pozná odborná i laická verejnosť pod názvom Výskumná stanica a Múzeum TANAP-u. V súčasných priestoroch, kde sa spolu s expozíciou nachádzajú aj depozitáre, odborná knižnica, výskumno-vedecké pracoviská a archívy, majú výskumníci a múzejníci sídlo od roku 1969.
„Schválenie štatútu považujeme za výzvu a zároveň príležitosť pre ďalšie napredovanie. Veríme, že splníme všetky očakávania, týkajúce sa prezentácie nielen prírodného a kultúrneho bohatstva národného parku, ale aj bohatej histórie lesníckej a ochranárskej činnosti v jeho nádhernom, no krehkom území,“ dodala vedúca Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u Zuzana Homolová.
Zdroj: ŠL TANAPu
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Študenti Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach predvedú svoj talent vo Vysokých Tatrách už túto sobotu 23.…
Rysíča našiel muž z obce Gerlachov zamotané v kríkoch. V čase nálezu ešte žilo, avšak podľa jeho…
Dnes v Tatrách fúka. Akoby si aj príroda pripomínala udalosti spred dvadsiatich rokov. 19. november 2004…
Najnavštevovanejšia zimná tatranská atrakcia po 12.krát otvára svoje brány. Tatranský ľadový dómsa organizátori rozhodli venovať…
Pre návštevníkov je to potešujúca správa, keďže ide o trasu, ktorá nepodlieha sezónnej uzávere, môžu…
V poslednom čísle roku 2024 časopisu TATRY sa dočítate: Martina PetránováZáhada vyriešená!? Hoci sa nakoniec…