Pleso stratené v čase – Christlová
Ak by sa Vás niekto spýtal, ktoré je najväčšie pleso vo Vysokých Tatrách a vy by ste odpovedali, že je ním Hincovo pleso v Mengušovskej doline s rozlohou 20-tich hektárov, mali by ste pravdu. Niekto by síce mohol poopraviť, že najväčším je predsa poľské Morské oko v doline Rybieho potoka so svojimi 35-timi hektármi.
V minulosti ale veľkosť oboch týchto dnes najväčších plies zastierala veľkosť Christlovej. Würmský ľadovec stekajúci zo Studených dolín (Veľká a Malá Studená dolina) vytvoril na východ od Hrebienka na dne panvy Christlová 60-hektárovú kotlinu a tá sa naplnila vodou.
Neskoršie zanášanie a prerezanie čela morény spôsobilo vytečenie plesa. Po plese zostali vzácne močiare a rašeliniská.
V dobe výstavby tatranskej elektrickej železnice sa koketovalo s myšlienkou umelej obnovy plesa a využitia zdroja vody ako malej vodnej elektrárne pre železnicu. Finančná náročnosť ale dala projektu červenú.
Lokalitu si môžete pozrieť z dvoch turistických chodníkov – modrej značky z Lomnice na Rainerovu chatu a žltej značky z Tatranskej Lesnej.
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Pingback: Magické miesta, ktoré dnešní zbojníci už nepoznajú - TatryPortal.sk