Osobnosti v názvoch Vysokých Tatier
Aj Vy chodíte do Tatier a rozmýšľate, ako asi vyzeral prvý človek, ktorý prešiel cez Ľadového koňa, alebo po kom to je vlastne pomenovaná tá Dubkeho lávka, kto bol Tytus Chalubiński, podľa ktorého bol zas pomenovaný jeden z už nefunkčných prechodov medzi Poľskom a Slovenskom?
Upršané počasie vytvára ešte viac priestoru pre dobrú knihu a preto Vám pred nastávajúcou letnou sezónou pripomíname, práve tento titul. Všetky potulky po Tatrách sú nádherné, no ešte krajšie sa chodí, ak si viete predstaviť, čo stálo za pomenovaniami vrcholov či dolín, na ktoré sa pozeráte.
Lexikón približuje na 128 stranách osudy 262 osobností, podľa ktorých boli pomenované štíty, sedlá, doliny, plesá a ďalšie geografické objekty Vysokých a Belianskych Tatier. Nechýbajú v ňom ani tí, ktorých mená nesú chaty, cesty, pamätné miesta…
Mená pytliakov, legendárnych horských vodcov, horolezcov, vedcov, šľachticov či politikov si našli dočasné alebo trvalé miesto v tatranskom názvosloví. Niektoré z takýchto názvov už upadli do zabudnutia, iné sú aktuálne dodnes.
Proces tvorby názvoslovia nie je uzavretý. Niekoľko názvov tatranských toponým podľa osobností vzniklo, resp. boli prednesené návrhy na ich vznik len nedávno – v tomto miléniu.
Lexikón, aj keď si nenárokuje na úplnosť, podáva obraz o životoch a osudoch ľudí, ktorých mená sa na základe rôznych zásluh stali predlohami pre vytvorenie zemepisných názvov Východných Tatier. V mnohých prípadoch to boli ľudia úzko spätí s horami a sú medzi nimi aj takí, ktorí v nich síce nezanechali hlbšie stopy, ale vynikali v rôznych oblastiach kultúrnospoločenského života.
Knihu si môžete objednať na stránke Vydavateľstva IB Vysoké Tatry. Prajeme Vám príjemné čítanie.
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.