Poodhaliť tajomný svet machorastov môžete aj vďaka výstave, ktorú dnes otvorili v priestoroch infocentra Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Autormi fotografií a textov sú šiesti odborníci, ktorí sa zaoberajú štúdiom práve týchto nenápadných rastlín. Súčasťou vernisáže bolo aj predstavenie knižného Atlasu machorastov Slovenska.
„Machorasty patria k organizmom, ktoré človek len zriedka priamo využíva, a preto sú často odsúvané na okraj záujmu verejnosti. Napriek tomu majú nenahraditeľnú funkciu v prírodných ekosystémoch a výrazný pokles diverzity, stúpajúci počet kriticky ohrozených a zraniteľných druhov je varovným signálom nabádajúcim k ich monitoringu, zisťovaniu príčin ohrozenia a dôslednému mapovaniu lokalít i populácií,“ konštatuje Zuzana Homolová, vedúca Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici, ktorá je zároveň aj botaničkou Štátnych lesov TANAP-u.
Výstava Machorasty Slovenska s podtitulom Hebký šat prírody ponúka zaujímavé informácie o týchto nenápadných rastlinkách, ktoré sú pri potulkách prírodou často prehliadané. Návštevník sa z panelov dozvie viac nielen o tom, aké biotopy jednotlivé druhy machorastov osídľujú, ale získa napríklad i prehľad o európsky významných druhoch či o ochrane genofondu machorastov. Odborníci svoju pozornosť venovali aj vplyvu vetrovej kalamity z 19. novembra 2004 na diverzitu tatranskej bryoflóry, ktorá je skúšaná nielen disturbanciami, ale i klimatickými zmenami.
„Slovensko sa považuje po stránke bryologickej za dobre preskúmané územie. Popri domácich bryológoch k poznaniu bryoflóry prispeli aj ich maďarskí, českí a poľskí kolegovia. V literatúre sa uvádza, že na Slovensku je 932 druhov machorastov, pričom v Tatrách ich rastie asi osemsto. Keďže sa líšia často len mikroskopickými znakmi, identifikácia býva náročná,“ dodáva botanička Štátnych lesov TANAP-u, ktoré v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR stoja aj za publikáciou Atlas machorastov Slovenska.
Cieľom knihy je priblížiť čitateľovi svet týchto nenápadných rastlín, zoznámiť ho s ich stanovišťami a nárokmi na prostredie. Na stránkach knihy autori predstavili nielen najbežnejšie druhy machorastov, ktoré osídľujú jednotlivé biotopy, ale priestor dali aj tým vzácnejším v nádeji, že i takto prispejú k ich účinnejšej ochrane. Publikácia je rozdelená do piatich kapitol, ktoré nadšencom bryoflóry objasnia nielen to, čo si majú predstaviť pod pojmom machorasty, ale prevedú ich aj jednotlivými biotopmi, v ktorých sa tieto rastliny vyskytujú. Čitateľ sa hneď v úvode dozvie viac o rozšírení, ekológii či význame machorastov v prírode, nechýba ani terminologický slovník, vďaka ktorému sa nestratí v spleti odborných výrazov. Stručné texty dopĺňajú fotografie a perokresby, ktoré napomôžu spoľahlivo identifikovať ten-ktorý druh. Autorský kolektív v zložení Rudolf Šoltés, Katarína Mišíková, Ján Kliment, Daniel Dítě, Zuzana Homolová a Marta Mútňanová, ktorý stojí i za samotnou výstavou, sa tento atlas rozhodol venovať pamiatke dvoch slovenských bryológov. Anna Kubinská a Vojtech Peciar totiž popri celoživotnom štúdiu slovenskej bryoflóry zostavili aj súborné zoznamy machorastov viacerých území Slovenska, ktoré sú taktiež zapracované v tejto, takmer 250-stranovej publikácii. Knihu vydala VEDA, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied.
Výstavu si môžete pozrieť do 20. mája 2022.
Zdroj: ŠL TANAP-u
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Študenti Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach predvedú svoj talent vo Vysokých Tatrách už túto sobotu 23.…
Rysíča našiel muž z obce Gerlachov zamotané v kríkoch. V čase nálezu ešte žilo, avšak podľa jeho…
Dnes v Tatrách fúka. Akoby si aj príroda pripomínala udalosti spred dvadsiatich rokov. 19. november 2004…
Najnavštevovanejšia zimná tatranská atrakcia po 12.krát otvára svoje brány. Tatranský ľadový dómsa organizátori rozhodli venovať…
Pre návštevníkov je to potešujúca správa, keďže ide o trasu, ktorá nepodlieha sezónnej uzávere, môžu…
V poslednom čísle roku 2024 časopisu TATRY sa dočítate: Martina PetránováZáhada vyriešená!? Hoci sa nakoniec…