Prednáška Huby v pralesoch Tatier odštartuje už budúci piatok o 16. hodine defilé akcií pre verejnosť v Múzeu Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici.
Tatranskí výskumníci a múzejníci pripravia raz za mesiac piatkové poobedie pre nadšencov prírody, histórie či kinematografie. Vlajkovou loďou programu bude 26. januára prednáška mykológa Maroša Peigera. Ten prevedie návštevníkov prostredníctvom fotografií a poznatkov zo svojho výskumu často odľahlými a pre turistu neprístupnými pralesmi Tatranského národného parku. Už na prvý pohľad vyzerajú inak než väčšina lesov a to isté platí aj pre huby, ktoré v nich rastú.
Od týchto organizmov sa neočakáva, že naplnia košíky hubárov a zasýtia hlad chutným pokrmom z nich. Ich význam a pridanú hodnotu vidí príroda inde. „Okrem zabezpečovania kolobehu živín nám poskytujú svedectvo o dlhodobom vývoji lesného ekosystému bez výraznejších vplyvov človeka, v ktorom sa vyskytujú. Takzvané mŕtve drevo vytvára pre drevoosídľujúce huby nevyhnutné podmienky pre život, za čo sa huby v týchto lokalitách vedia svojmu obdivovateľovi odvďačiť množstvom nevšedných tvarov, nečakaných farieb či imitáciou známych vôní z nášho bežného života. Popri tom nemôžeme zabúdať ani na mykorízne huby, tie vytvárajú obojstranne prospešný vzťah so stromami, “ vysvetľuje Peiger, ktorý je zároveň vedúcim Odboru vedy a výskumu Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.
Výskum húb v pralesoch sa nedá porovnať s komerčným hubárčením. Mykológ sa zväčša pohybuje v náročnom strmom teréne s nebezpečnými prekážkami a stáva sa rovnocennou súčasťou prírody. „Možno sa to nezdá, no chce to dobrú fyzickú kondíciu, skúsenosti, schopnosť orientovať sa v teréne a zapojenie prirodzených zmyslov, niekedy aj dostatočnú dávku odvahy. Nafotené fotografie a získané poznatky majú mimoriadnu cenu, sú zároveň časovou schránkou a pre diváka motiváciou prísť si na prednášku pozrieť fotografie húb a pralesov, ktoré nebývajú k nahliadnutiu až tak často,“ dopĺňa Peiger.
Vstupné na akciu je štyri eurá, v zľave dve eurá.
Zdroj: TANAP
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Študenti Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach predvedú svoj talent vo Vysokých Tatrách už túto sobotu 23.…
Rysíča našiel muž z obce Gerlachov zamotané v kríkoch. V čase nálezu ešte žilo, avšak podľa jeho…
Dnes v Tatrách fúka. Akoby si aj príroda pripomínala udalosti spred dvadsiatich rokov. 19. november 2004…
Najnavštevovanejšia zimná tatranská atrakcia po 12.krát otvára svoje brány. Tatranský ľadový dómsa organizátori rozhodli venovať…
Pre návštevníkov je to potešujúca správa, keďže ide o trasu, ktorá nepodlieha sezónnej uzávere, môžu…
V poslednom čísle roku 2024 časopisu TATRY sa dočítate: Martina PetránováZáhada vyriešená!? Hoci sa nakoniec…