Vďaka uvoľneniu protipandemických opatrení je po 177-dňovej prestávke opäť otvorené Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Jeho expozície si návštevníci môžu pozrieť sedem dní v týždni. Pribudli aj viaceré novinky.
Nútenú pauzu, o ktorú sa postarala pandémia koronavírusu, využili Štátne lesy TANAP-u na výmenu polstoročie starých okien i každoročnú modernizáciu expozícií. Úplne novú podobu dostala dioráma alpínskeho stupňa, ktorú oživila simulácia útoku rysa na kamzicu s maľbou Mengusovskej doliny v pozadí. „K takejto situácii dochádza v prírode pomerne často, sám som mal na stole viacero kamzíkov, ktoré uhynuli po útoku rysa, a tak sme si povedali, že by sme niečo takéto mohli skúsiť nasimulovať,“ hovorí Milan Kornajčík, preparátor Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Do karát výskumníkom a múzejníkom zahrala skutočnosť, že v rovnaký rok zahynula v Tatrách kamzica aj rys. Zatiaľ čo zhruba trinásťročná samica prišla o život vo Velickej doline pravdepodobne v dôsledku vyčerpania, približne sedemročného rysa ostrovida zrazilo auto v oblasti Čiernej vody neďaleko Kežmarských Žľabov.
Na výrobe nových dermoplastických preparátov spolupracoval Kornajčík aj so svojím poľským kolegom Krzysztofom Gąsienicom Makowskim a jeho asistentom. „Keďže nejde o bežný model, mali sme čo robiť, aby sme to upravili do tejto podoby. Najnáročnejšie bolo vytočiť a prispôsobiť modely tak, aby všetko sedelo a aby sme u oboch dosiahli aj autentický výraz. Obzvlášť sme si dali záležať na prehnutí tiel, pomohli sme si tiež fotografiami či videami z internetu, ktoré zachytávali útoky mačkovitých šeliem na zver, keďže zábery v kombinácii kamzík a rys nie sú bežné. Boli to však hodiny rezania a lepenia, kým sme to dali celé dokopy,“ spomína na mesiace práce s modelmi preparátor Štátnych lesov TANAP-u. Svoj výtvor sa chystali predstaviť aj na celosvetovej výstave, no plány im zmarila korona.
Nová podoba diorámy je výsledkom spoločnej práce viacerých aktérov. O umelecké spracovanie jej kompozície a realizácie biotopu sa postaral Michal Červeň, maľba je dielom Tomáša Zárubu a garantom prác bol umelecký reštaurátor Tibor Kováč.
Hneď vedľa diorámy, v ktorej je zachytený útok rysa na kamzicu, sa nachádzajú i lebky oboch zvierat. Vystaviť v expozícii sa ich múzejníci rozhodli aj preto, že v rámci hodnotenia trofejí získali zlaté medaily, takže ide skutočne o pozoruhodné kúsky.
To však nie sú jediné novinky. „Nezabudli sme ani na tých, ktorých zaujíma ríša rastlín. Trojrozmerné exponáty sme tentokrát doplnili aj o exponáty zaliate v polyesterovej živici. Návštevníci si v takejto podobe budú môcť obzrieť napríklad plesnivec alpínsky, klinček ľadovcový, horec Clusiov i horec jarný či niekoľko druhov lomikameňov rastúcich na skalných stenách,“ konkretizuje botanička Zuzana Homolová, ktorá je zároveň aj vedúcou Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u.
Priestory expozície tak ako každý rok prešli aj dezinfekciou, fumigáciou a plynovaním. Očistu má za sebou aj medvedí brloh, ten však zatiaľ z preventívnych dôvodov ostáva zatvorený, keďže ide o malý priestor.
Návštevníci musia počítať s viacerými protipandemickými opatreniami, už pri vchode im teplotu zmeria termokamera, vstup je dovolený len s respirátorom a negatívnym testom na koronavírus, povinná ostáva i dezinfekcia rúk. Počet návštevníkov je regulovaný, pamätať by mali aj na rozostupy. Múzeum je otvorené každý deň okrem vianočných a novoročných sviatkov a obdobia pravidelnej každoročnej modernizácie od 8.30 do 16. hodiny s výnimkou hodinovej prestávky počas obeda, od 1. mája budú jeho expozície prístupné od 9.00 až do 17.00 hodiny.
Múzeum návštevníkov oboznamuje s charakterom tatranskej prírody, jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Tatier. Patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá svojho druhu na Slovensku. Jeho expozície si ročne pozrie okolo 50-tisíc ľudí, pandémia koronavírusu však za ostatný rok skresala návštevnosť o 34 percent.
Zdroj: ŠL TANAP-u
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Študenti Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach predvedú svoj talent vo Vysokých Tatrách už túto sobotu 23.…
Rysíča našiel muž z obce Gerlachov zamotané v kríkoch. V čase nálezu ešte žilo, avšak podľa jeho…
Dnes v Tatrách fúka. Akoby si aj príroda pripomínala udalosti spred dvadsiatich rokov. 19. november 2004…
Najnavštevovanejšia zimná tatranská atrakcia po 12.krát otvára svoje brány. Tatranský ľadový dómsa organizátori rozhodli venovať…
Pre návštevníkov je to potešujúca správa, keďže ide o trasu, ktorá nepodlieha sezónnej uzávere, môžu…
V poslednom čísle roku 2024 časopisu TATRY sa dočítate: Martina PetránováZáhada vyriešená!? Hoci sa nakoniec…