Podbanské
Turistická osada na západnom konci Vysokých Tatier nad ktorou sa rozpína majestátny štít Kriváň (2495 m n.m.), ktorý sa stal symbolickým vrchom Slovanov a slobody Slovákov. Podbanské (940 m n.m.) sa nachádza na hranici medzi Vysokými a Západnými Tatrami a je miestnou časťou obce Pribylina.
Historické začiatky tejto, spočiatku baníckej osady spadajú až do 15. storočia. Neskôr sa stala pastierskou oblasťou, kedy koliby pastierov začali poskytovať prístrešok aj prvým turistom. V 19. storčí bola vybudovaná vodná píla a mlyn, ktoré slúžili na drvenie smrekovej kôry dodávanej na spracovanie do továrene v Liptovskom Hrádku. Storočie neskôr, po vybudovaní turistickej nocľahárne, je považované za začiatok rozvoja turizmu.
V súčasnosti je Podbanské nielen turistickým ale i menším lyžiarským strediskom.
Čo všetko ešte Podbanské ponúka?
Múzeá
- Múzeum liptovskej dediny v Pribyline (vzdialené 12 km) – ponúka stavby zo zátopovej oblasti vodného diela Liptovská Mara a niektorých obcí horného a dolného Liptova.
- Obecné múzeum Važec (vzdialené 15 km) – venuje sa nielen histórii obce s bohatými folklóristickými tradíciami ale aj osobnostiam kultúrnej histórie, ktorých život a tvorba boli spojené s Važcom.
- Národopisné múzeum Liptova v Liptovskom Hrádku (vzdialené 24 km) – nadväzuje na Okresné vlastivedné múzeum hornoliptovského ľudu .
Kultúrne pamiatky
- Maša Liptovský Hrádok (vzdialená 24 km) – ponúka expozície liptovského hutníctva a baníctva dokumentujúce jednak ťažbu zlata na Kriváni, Magurke a v Bocianskej doline ako aj ťažbu a využitie nízkotatranských ložísk železa.
- Považská lesná železnička v Liptovskom Hrádku (vzdialená 24 km) – nachádza sa tu mobiliár Čiernovážskej lesnej železnice, ktorá bola najdlhšou lesnou železnicou na Slovensku. Táto trať Lipt. Hrádok – Lipt. Teplička bola zrušená dňa 31.12.1971 z ekonomických dôvodov.
Viac informácií o múzeách a kultúrnych pamiatkach (expozície, kalendárium, otváracie hodiny, vstupné, mapa) na muzeum.sk
Jaskyne
- Važecká jaskyňa (vzdialená 15 km) – nachádza sa v údolí Bieleho Váhu na západnom okraji obce Važec. Je významným paleontologickým náleziskom kostí jaskynného medveďa, ktorý bol v porovnaní s dnešným medveďom hnedým väčší a ťažší. Jeho maketu môžu návštevníci vidieť v priestoroch jaskyne.
Viac informácií o jaskyniach (prevádzková doba, cenník, kontakt, prístup k jaskyni) na ssj.sk
Pingback: Návštevníci ubytovaní v Meste Vysoké Tatry budú mať poistenie do hôr grátis - TatryPortal.sk