Už v devätnástom storočí sa ľudia zaoberali myšlienkou sprístupnia niektorého z tatranských štítov lanovkou. Hovorilo sa o Slavkovskom štíte, Gerlachu, nakoniec padla voľba na Lomnický štít. Plány oddialila prvá svetová vojna. Po jej ukončení zobral iniciatívu do rúk Ing. Juraj Országh, riaditeľ tatranských kúpeľov. Vďaka politickej podpore svojho brata Dr. Jozefa Országha, ktorý bol od r. 1931 prezidentom Slovenskej krajiny.
Slovenská republika takto na vlastné náklady vstúpila do diela, ktoré bolo po dobudovaní svetovým unikátom. Technológiu na stavbu dodávala firma František Wiesner.
Najprv sa vybudoval prvý úsek – Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso. Na stavbe pracovali ľudia z okolia, prevažne zo Spišskej Belej, Kežmarku a Lendaku. Je potrebné si uvedomiť, že výstavba prebiehala bez pomoci leteckej techniky. Materiál ťahali hore kone dvojkolesovými vozmi a následne nosiči. Lanovka bola uvedená do prevádzky v decembri 1937. Najvyššia podpera dráhy merala 37 metrov.
Druhý úsek – Sklanaté pleso – Lomnický štít bol dokončený na jeseň 1940. Temer rok trvala skúšobná prevádzka. Lanovka slúžila len pre účely observatória.
20.decembra, pred Vianocami 1941, v popoludňajších hodinách, 5 rokov po začatí budovania lanovej dráhy v Tatranskej Lomnici, sa začala verejná preprava na Lomnický štít. Jej spustenie bolo svetovým unikátom. Dĺžka temer 6 kilometrov, prevýšenie takmer 1700 metrov a najväčšie rozpätie medzi stožiarmi (úsek Skalnaté Pleso – Lomnický štít mal len jednu podperu „Podpera č.10“, ktorá bola neskôr zrušená)
Lanovku poháňal od počiatku elektrický prúd. Lanovka bola zavesená na jednom nosnom lane a ťahali ju dve ťažné laná. Pri rozsiahlej rekonštrukcii v roku 1988 sa tento systém zamenil za systém dvoch nosných lán a jedného ťažného lana, čo viedlo k vyššej stabilite aj počas silnejšieho vetra. Časť rekonštrukcie vidieť na tomto videu.
Projektantom stavieb v Tatranskej Lomnici, na Skalnatom Plese a Lomnickom štíte bol architekt Dušan Jurkovič.
Z budovania lanovej dráhy vyplynuli dodatočné potreby nových turistických chodníkov – cez Veľkú Svišťovku na Zelené pleso, cez Malú Svišťovku do Tatranských Matliarov, chodník na Chatu Kamzík.
Visutej lanovke na Skalnaté Pleso začala neskôr konkurovať kabínková lanovka. Tá však ťažko zvládala vietor sotva polovičnej rýchlosti. Visutá lanovka totiž vedela premávať až do vetra o rýchlosti 80 km/h. V roku 1999 bola visutá lanovka na Skalnaté pleso odstavená.
12. apríla 2005 bol posledný krát pustený motor na visutej lanovke Lomnica – Skalnaté pleso a lanovka absolvovala svoju poslednú cestu.
Lanovku môžete vidieť vo viacerých slovenských filmoch. Medzi tie, najpopulárnejšie patrí iste nezameniteľný Anděl na horách.
Ak si chcete aj vy spomenúť na spiatočný lístok na Hrebienok za tri koruny, štyridsať halierov v roku 1984, pozrite si ďalšie historické videá z Tatier.
V súčasnosti maté možnosť vyviesť sa lanovkou na Lomnický štít zo Skalnatého Plesa za 27 EUR (lístok je spiatočný). Jazda trvá 9 minút. Lístok je vhodné zakúpiť si predom, nakoľko lístky sú miestenkové a môžu byť už vypredané. Na vrchole sa pre turistov nachádza Kaviareň Dedo, vyhliadková terasa a jeden apartmán, v ktorom je potrebné si ubytovanie zarezervovať tiež vopred. Kapacita lanovky je 15 osôb.
Na Skalnaté Pleso môžete vyjsť po turistickej značke z Tatranskej Lomnice alebo Starého Smokovca, alebo môžete použite lanovku z Tatranskej Lomnice v cene spiatočného lístka 19 EUR. Viac o cene lanovky na Lomnický štít.
foto: archiv autora, internet
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Pozor, zmena! ⛷️
Dobré správy pre lyžiarov. V sobotu 14. decembra otvára prevádzku lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica vo Vysokých…
Lyžiarsku sezónu vo Vysokých Tatrách otvorí ako prvé Štrbské Pleso. Symbolické otvorenie zveria Tatranci 6.…
Čisté hory dnes, včera a zajtra. Ako vyzerali tohto roku a ako vidí ich budúcnosť…
Prichádza zima a s ňou spojená radosť na lyžiarskych tratiach. Nie všetci sa však zo…
Už 100 rokov uplynie od narodenia Ivana Bohuša st., významnej osobnosti nielen Vysokých Tatier. Jeho…