Aktuality

Ľadový chrám v Tatrách

Až 28 ton ľadu sa v posledných dňoch presúvalo na Hrebienok, aby tam už 17.12.2013 mohol byť slávnostne otvorený prvý ľadový dóm v strednej Európe. 280 ks studených, neosobných ľadových blokov sa pod rukami dvanástich sochárov zmení na dokonalú ľadovú nádheru, ktorej sa pokúsia vdýchnuť život. To, že nepôjde o hocijaký chrám potvrdí aj fakt, že už 18.12. bude dóm miestom neobvyklého svadobného obradu. Ľadový skvost bude otvorený denne a vstup pre návštevníkov bude bezplatný.

Tatry svojim návštevníkom túto zimnú sezónu opäť vyrazia dych. Jednou z najväčších a rozhodne aj najťažších a najchladnejších atrakcií sezóny bude „Tatranský ľadový dóm“. Nepôjde o žiadneho drobčeka a jeho rozmery budú 12 x 18 m a váha ľadových blokov, vďaka ktorým sa postaví, bude úctyhodných 28 ton. Na jeho stavbe sa bude podieľať 12 sochárov. Autorom diela je plzenský sochár František Bálek, ktorý si dóm aj osobne vyskúša. V ľadovom chráme totiž už čoskoro uzatvorí sobáš.

„Už teraz sa teším na moment, kedy bude možné do chrámu z ľadu vstúpiť. Návštevníkom bude prístupný zdarma a denne v ňom bude hrať vážna hudba svetových skladateľov ako Bach, Mozart či Beethoven. Chystáme aj rôzne komorné kultúrne programy, koncerty a budú aj svadby,“ povedala Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

Špeciálny ľad vhodný na vytesávanie sôch prišiel do Tatier z poľskej Wroclavy. Takto veľký ľadový chrám ešte nikdy nebol v strednej Európe postavený. Podobné dómy boli realizované v severských krajinách, Japonsku. V Alpách boli doteraz realizované len menšie stavby.

Studený dojem z interiéru Tatranského dómu budú zohrievať lavice pokryté kožušinami, látková dekorácia stropu, množstvo svetiel a k dokonalosti priestor privedú aj krištáľové lustre.

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *