Jarné sčítanie kamzíkov zamestnancov národných parkov Vysokých Tatier potešilo, jeseň však nenadchla.
Jesenná kamzičia inventúra ani tento rok zoológov veľmi nepotešila. Na oboch stranách Tatier v predposledný októbrový štvrtok zaevidovali dokopy ani nie tisíc kamzíkov, pričom práve jeseň bola v posledných rokoch obdobím, kedy padali rekordy.
Zatiaľ čo na slovenskej strane Tatier zaregistrovali v deň spočítania 653 kamzíkov, v poľskej časti Tatranského národného parku zapísali do sčítacích hárkov 330 jedincov. Celkovo tak na oboch stranách Tatier zaznamenali 983 kamzíkov, z toho bolo 69 tohtoročných mláďat.
„Po skúsenosti z vlaňajška, kedy sme museli pre nepriaznivé počasie jesenné spočítanie prekladať, sme nechceli riskovať a vyčkávať až do novembra, a tak sme inventúru naplánovali zhruba o dva týždne skôr ako zvyčajne. Paradoxne nám to však neprinieslo potešujúce čísla, keďže nadpriemerné teploty vyhnali kamzíky do tienistých zákutí, kde ich bolo ťažké spozorovať. Dá sa predpokladať, že mnohé jedince tak unikli našej pozornosti,“ zhodnotil tohtoročnú jesennú kamzičiu inventúru Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAP-u, ktoré sú hlavným organizátorom pravidelného spočítania kamzíkov.
Pod tisíc kamzíkov zaznamenali v Tatranskom národnom parku na jeseň naposledy v roku 2011, naopak rekordným bol rok 2018, kedy na oboch stranách Tatier narátali dokopy 1 431 jedincov, z ktorých bolo 121 mláďat. Zamestnanci Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u spoločne s kolegami z poľského Tatrzańskiego Parku Narodowego a ďalšími dobrovoľníkmi rátajú kamzíky dvakrát ročne, vždy na jar a na jeseň. Zatiaľ čo jarné spočítanie je zamerané predovšetkým na zisťovanie prírastkov mláďat, jesenné mapuje početnosť kamzičej populácie pred zimou.
Okrem údajov o počtoch kamzíkov sú pravidelné inventúry pre zoológov taktiež zdrojom cenných informácií o zdravotnom stave kamzičej populácie, keďže spočítanie využívajú napríklad aj na zber vzoriek trusu. Takisto je to príležitosť zmonitorovať vzácne prostredie národného parku či pozorovať ďalšie chránené druhy živočíchov. „Zaujímavé je, že tento rok neboli spozorované medvede, ktoré sa zrejme ešte v tom čase hostili na kukurici v podhorí. Našej pozornosti ale neunikol vrtuľník, ktorý práve vtedy prelietal ponad Belianske Tatry, čo mohlo negatívne ovplyvniť výsledky spočítania kamzičej zveri v tejto lokalite,“ uzavrel zoológ.
Zdroj: ŠL TANAP-u
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Najnavštevovanejšia zimná tatranská atrakcia po 12.krát otvára svoje brány. Tatranský ľadový dómsa organizátori rozhodli venovať…
Pre návštevníkov je to potešujúca správa, keďže ide o trasu, ktorá nepodlieha sezónnej uzávere, môžu…
V poslednom čísle roku 2024 časopisu TATRY sa dočítate: Martina PetránováZáhada vyriešená!? Hoci sa nakoniec…
Ako sme Vám už avizovali, dňa 2.11. sa z dôvodu technických úprav, sanitácie a deratizácie…
Pred Vianocami prinášame do pozornosti knihu Stana Meleka, ktorú môžete podporiť cez donio.sk a do…
Lyžiari sa dočkali. Od 5. novembra 2024 si môžu začať plánovať svoje lyžiarske výlety nielen…