Do Tatier zavítal TEDx tím: Rozmýšľate čo chystajú?
Keď sa povie TED, niektorí ľudia okamžite zbystria, no stále sa nájdu takí, čo TED ešte nepoznajú, poďme teda poporiadku.
Čo je TED?
TED je skratkou z anglického Technology, Entertainment, Design, čo je názov konferencie, založenej Richardom Saulom Wurmanom a Harrym Marksom v roku 1984. Skladá sa z prednášok, tzv. TEDTalks zaujímavých osobností z rôznych smerov od umenia, cez vedu, technológiu až po laureátov Nobelovej ceny.
Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia” ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne, samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED.
TED: Myšlienky hodné šírenia
Toho roku slovenská komunita organizuje už jedenásty ročník: TEDxBratislava 2021.
Čo robil TEDx tím v Tatrách?
Keď mi zazvonil telefón a dozvedel som sa, že TED chce prísť do Tatier, bol som nadšený, obzvlášť, keď som sa dozvedel, že za rečníka pre tohoročnú konferenciu si vybrali Viktora Beránka. Teší ma, že som sa tak trochu mohol stať súčasťou tohoročnej prípravy TEDx-u.
TEDTalks Vám umožnia pozrieť sa obyčajné veci z iného uhla pohľadu – zrazu začnete vnímať danú vec úplne v inom rozmere. No a kde by sa dalo pozerať na veci inak ako v “Slobodnom kráľovstve na Chate pod Rysmi“, kde Vám ešte aj panoramatické okno na WC ukazuje iný pohľad na …vec. 🙂
Tohoročná téma TEDx: Očakávania
Keď z TED-u volali Viktorovi, aby s ním mohli urobiť rozhovor, neočakávali, že si kvôli tomu budú musieť vyšľapať v polozimných podmienkach na Rysy. S touto výzvou v kombinácii s ťažkou technikou ale zato vzletnými myšlienkami sa tím dobre popasoval a vznikol jeden z TEDTalks, na ktorý sa ja osobne veľmi teším.
Témou tohoročného TEDx Bude ted-a ohýbanie témy očakávaní – očakávaní ktorými je naša doba tak veľmi silno doslova pretlačená. Očakávania sú často späté aj s horami, keď si plánujeme túry. Ak pretlak očakávaní zatemní triezvy úsudok, situácie neraz končia nešťastne.
Inšpirujúce príbehy rečníčok a rečníkov zo Slovenska a Čiech odhalia neočakávané podoby našich očakávaní. Uvidíte aj to, ako očakávania a ich napĺňanie ovplyvňujú naše životy a prístup k iným. Očakávajte prekvapenia od životného príbehu účastníka únosu v Angole, až po riešenie problému plastov v oceáne.
Podujatie sa uskutoční v sobotu 3. júla od 15:00 do 18:00 hodiny v živom prenose (https://inviton.eu/es/11126) z bratislavského Štúdia 23. Okrem videí vybraných rečníčok a rečníkov tradične ponúka umelecké vystúpenie a po prvý raz živé vstupy zo sprievodného programu v uliciach Bratislavy.
Rečníčkami a rečníkmi budú:
- Ján Markoš: Lektor kritického myslenia a šachový veľmajster. Autor knižného bestselleru Sila rozumu v bláznivej dobe.
- Svetlana Žuchová: Svetlana je psychiatrička, pôsobí vo všeobecnej psychiatrickej ambulancii. Píše a prekladá knihy.
- Ladislav Miko: Pôdny biológ, bývalý minister, vysoký úradník Európskej komisie, vedúci jej zastúpenia v SR. Objaviteľ nových druhov pôdnych roztočov.
- Eva Wolfová: Učiteľka na Gymnáziu na Poštovej 9 v Košiciach, kde vedie študentské firmy prostredníctvom projektového vyučovania predmetu Aplikovaná ekonómia metódou “learning-by-doing”.
- Viktor Beránek: Vysokohorský nosič a chatár, Viktor Beránek, si už ako mladík naložil prvý náklad na plecia. Ubehlo 52 rokov a ťažká krošňa je stále jeho verná spoločníčka.
- Lubomír Sazeček: Bol jedným z 66 Čechov a Slovákov unesených v Angole v roku 1983. Domov sa vrátil po 1300 km pochodu a vyše roku väznenia.
- Lenka Petráková: Architektka pracujúca pre Zaha Hadid. Jej projekt Ôsmy kontinent, slúžiaci na čistenie a výskum oceánov, získal v roku 2020 Grand Prix Award.
Ako na TEDx toho roku? Offline, online – hybridne!
Živý prenos z podujatia si budete môcť pozrieť prostredníctvom https://inviton.eu/es/11126, ktorý bude dostupný pre všetkých so zakúpenou vstupenkou (heslo na vstupenke slúži ako prístupový kód k živému prenosu). Záznam z podujatia bude dostupný 28 dní po podujatí pre všetkých so zakúpenou vstupenkou.
Cena vstupenky je 11€ a ich predaj je už v plnom prúde. Neváhajte a zakúpte si aj vy vstupenku na http://www.tedxbratislava.sk/tedxbratislava-2021/…
Ako podporiť TEDx svojou angažovanosťou alebo finančne sa dočítate tu: https://www.tedxbratislava.sk/podpora/dobrovolnictvo/
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.