Dni Tatranského národného parku
Najstarší národný park na Slovensku oslávi tohto roku 75. výročie založenia. Aj toto jubileum bolo jedným z impulzov pre Správu Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici na prípravu podujatia venovaného výlučne tomuto parku. Bude to oslava tatranskej prírody, jej rozmanitosti a výnimočnosti, ale i oslava tých, ktorí sa o ňu s láskou starajú a chránia ju. Pracovníci Správy TANAP-u priblížia záujemcom tajomstvá prírodného sveta a činnosti, ktorými sa zaoberajú na pracoviskách aj v teréne.
Doposiaľ chýbalo podujatie, ktoré by bolo organizované výlučne v réžii „tanapákov“ a na ktorom by mali priestor prezentovať svoje pracoviská a činnosti. Po prvýkrát od jeho vzniku sa budú od 2. mája do 4. mája 2024 konať Dni Tatranského národného parku. „Dni TANAP-u sú teda výsostne naším dieťaťom. Prostredníctvom nich sa vynasnažíme o dve veci – poukázať na vzácnosti prírody najstaršieho národného parku na Slovensku a predstaviť činnosť našej organizácie. Navyše, TANAP si práve tento rok pripomína 75. výročie svojho založenia, čo je výborný impulz pre niečo takéto,“ vysvetľuje Igor Stavný z oddelenia environmentálnej výchovy Správy TANAP-u.
Pre podujatie vybrala Správa TANAP-u májový termín a miestom konania bude viacero lokalít, aby verejnosti priblížila pestrosť územia národného parku. Často sa totiž zabúda na fakt, že TANAP sa rozprestiera od Oravy cez Liptov až po Spiš. Prvá časť podujatia je venovaná školskej mládeži. Na žiakov oravských škôl v závere prvého májového pracovného týždňa čaká osem zastavení, v rámci ktorých sa počas dvoch dní dozvedia viac o prírode a jej ochrane.
Skrátka neobídu ani dospelí. Vo štvrtkový podvečer, v Kultúrnom dome v Zubereci, si vypočujú zaujímavé prezentácie v podaní pracovníkov Správy TANAP-u vrátane tých, ktorí pôsobia priamo v tejto časti Tatier. Spoločne so strážcom prírody nazrú i do tajomného sveta zvierat prostredníctvom záberov z fotopascí. Vstup na túto časť podujatia je voľný.
V prvú májovú sobotu pokračuje podujatie v oblasti Vysokých Tatier a Liptova. Tu sa formou vychádzok so sprievodcom účastníci dozvedia viac priamo od odborných pracovníkov. V ponuke budú viac i menej známe miesta a pracoviská, ako napríklad Expozícia tatranskej prírody, Stredisko starostlivosti o genofond rýb či Stredisko starostlivosti o genofond drevín. Všetky miesta budú účastníci spoznávať aj s výkladom o okolitej prírode. Miesto na vychádzku je potrebné si vopred rezervovať.
Zdroj: TANAP
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.