Neubehli ani tri týždne a na brehu rieky Belá bol nájdený upytliačený ďalší živočích európskeho významu. Po vydre riečnej sa v nastraženej pasci ocitol tentokrát bobor vodný. Obhliadka ukázala, že šlo o dospelú samicu.
Na usmrtené chránené zviera natrafila dvojica dievčat počas sobotňajšej prechádzky so psom v katastri obce Liptovská Kokava. Nález ohlásili enviropolícii, ktorá spolu so zamestnancom Správy TANAP-u zaistila na mieste dôkazy. V okolí boli nastražené ešte ďalšie dve podomácky vyrobené pasce rovnakého typu.
„Je zarážajúce, že všetky pasce nájdené za posledné obdobie boli nastavené na obľúbených vychádzkových miestach, ktoré navštevujú rodiny s deťmi, často aj v sprievode psov,“ konštatuje zoologička Správy TANAP-u Erika Feriancová. Aj preto odporúča ľuďom pri prechádzke v tejto lokalite zvýšiť ostražitosť. Železné klepce totiž predstavujú nebezpečenstvo nielen pre voľne žijúce zvieratá, ale aj pre psy a človeka.
Väčšiu pozornosť bude okoliu rieky Belá v najbližších dňoch venovať aj samotná Správa TANAP-u. „Takéto správanie voči akémukoľvek živočíchovi je neakceptovateľné. Určite ako odborná organizácia ochrany prírody prijmeme ďalšie opatrenia, ešte viac zintenzívnime hliadky a predovšetkým sa budeme snažiť chytiť páchateľov priamo pri čine,“ konkretizuje ďalšie kroky Peter Dzurilla, právnik Správy TANAP-u.
Popri hliadkovaní prehľadajú pracovníci Správy TANAP-u aj brehové porasty s úmyslom nájsť prípadné ďalšie pasce, keďže podľa zoologičky išlo o klepce, ktoré boli zrejme nastražené ešte v jesennom období. „Aj napriek snahe našich zamestnancov nie je možné všetky odhaliť, v dôsledku čoho dochádza k takýmto negatívnym javom,“ dodáva Feriancová. Podľa jej slov práve v pasci rovnakého typu bol pri Belej v roku 2020 usmrtený pes.
V nastraženom klepci na brehu jedného z jej prítokov nedávno skončila i vydra riečna. Usmrtené zviera našli v katastrálnom území obce Vavrišovo v druhej polovici februára. Prezradil ho zápach, zoologička odhadla, že vydra sa do pasce mohla chytiť pred týždňom až dvoma. Prípad si takisto prevzala enviropolícia.
V prípade bobra vodného (Castor fiber) došlo k usmrteniu v mieste jeho prirodzeného výskytu. Príčinou úhynu bol zlomený väz. Spoločenská hodnota tohto druhu európskeho významu je vyčíslená na 2 000 eur.
„Rozhodne nesúhlasíme s tým, aby populáciu akéhokoľvek živočícha niekto reguloval takýmto drastickým spôsobom. Aj preto budeme iniciovať rokovania s envirorezortom na túto tému,“ naznačil ďalšie kroky riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa.
Zdroj: TANAP
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Študenti Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach predvedú svoj talent vo Vysokých Tatrách už túto sobotu 23.…
Rysíča našiel muž z obce Gerlachov zamotané v kríkoch. V čase nálezu ešte žilo, avšak podľa jeho…
Dnes v Tatrách fúka. Akoby si aj príroda pripomínala udalosti spred dvadsiatich rokov. 19. november 2004…
Najnavštevovanejšia zimná tatranská atrakcia po 12.krát otvára svoje brány. Tatranský ľadový dómsa organizátori rozhodli venovať…
Pre návštevníkov je to potešujúca správa, keďže ide o trasu, ktorá nepodlieha sezónnej uzávere, môžu…
V poslednom čísle roku 2024 časopisu TATRY sa dočítate: Martina PetránováZáhada vyriešená!? Hoci sa nakoniec…