Málo čo sa vyrovná krásnemu dňu v horách. Okrem vedomostí má na úspech túry vplyv vybavenie. Prinášame Vám tento kontrolný zoznam toho, čo by ste si na túru nemali zabudnúť. Isteže sa obsah batohu bude meniť ak Vaše kroky povedú trasami v lyžiarskych strediskách, a opačne – čo to pribalíte, ak Vás počas výstupu bude čakať lezecký úsek alebo zlanenie.
Lyžiarska výbava
Lyže – určené na skialpinizmus sú v porovnaní s klasickými zjazdovými lyžami odľahčené tak, aby si zachovali čo najviac lyžiarskych vlastností v rozumnom kompromise s váhou lyže. Aké lyže sú vhodné na skialpnizmus, tak na to má asi každý svoj vlastný názor. Dôležité je poznať lyžu, ktorú si na túru beriete, vopred nastaviť viazanie na lyžiarku a vypínacie sily. Rozumnou voľbou pre naše snehové podmienky je lyža s 85-90mm pod lyžiarkou. Samozrejmosťou je ovládanie aretácie a prepínania medzi turistickým režimom a lyžovaním.
Lyžiarky – vaše nohy nemajú radi kompromisy – s lyžiarkami vám to radi spočítajú. Opäť platí že svoju výstroj máte spoznávať inde ako na túre – prepínanie režimov chôdza/zjazd a vhodného dotiahnutia pri šľapaní a lyžovaní je potrebné ovládať a prvotne nastaviť už doma.
Paličky – teleskopické paličky Vám urobia dobrú službu, či už potrebujete zmeniť výšku paličiek z “turistického módu” na zjazd, alebo potrebujete odložiť nepotrebné v lezeckých úsekoch. Pri výbere myslite aj na potenciálne využitie pri improvizovanom transporte. Dvojdielne palice sú ľahšie a pevnejšie ako trojdielne. No pri nosení na batohu zaberú viac priestoru.
Stúpacie pásy – pred túrou prekontrolujte, či ste pásy nezobrali “z inej poličky”. Ani dĺžka ani šírka pásu Vám takúto chybu neodpustia. Rovnako prekontrolujte stav háčika a šponera. Pri výšľape a hlavne pri traverzoch rýchlo zistíte, či boli vaše pásy prispôsobené na vašu lyžu, alebo im pár nenahraditeľných milimetrov chýba. Viac o lepení skialpinistických pásov.
Prilba – skialpinistická prilba je na rozdiel od tej lyžiarskej menej masívna a nezateplená, inak by ste pri veľkom energetickom výdaji boli o chvíľu ako z bazéna. Myslite nato, že prilba patrí na hlavu nie len na zjazd, ale aj pri výstupe terénom s potenciálnym rizikom pádu ľubovoľného druhu.
Batoh – primerane veľký batoh na jednodňovú túru nie len objemom ale aj veľkosťou chrbtového systému pre Váš chrbát a s možnosťou fixovania lyží v prípade, že budete vystupovať aj pešo. Existujú dva základné systémy upnutia – diagonálne upnutie a upnutie v tvare písmena A (A-frame). Je vhodné, ak má batoh rýchly prístup k lavínovej výbave.
Čakan – v strmom teréne by mal byť prirodzenou oporou rovnako ako bezpečnostným prvkom. Bez čakana pád v strmom teréne neubrzdíte. Najčastejšou voľbou pri skialpinizme je ľahký čakan s hliníkovou alebo oceľovou hlavou dĺžky 45-50cm. Batoh by mal umožňovať jeho upevnenie na vonkajšiu stranu.
Mačky, haršajzne – funkčnosť mačiek (stúpacích želiez) na vašich lyžiarkach si jednoznačne preverte a nastavte ešte pred túrou. V tvrdom teréne potrebujú byť na nohe nastavené bez kompromisov. V batohu je ich vhodné nosiť v dodatočnom púzdre, aby nezničili ďalšie časti výbavy. Druhou možnosťou je uchytenie na vonkajšiu stranu batohu, ak to batoh umožňuje. Rovnako ako mačky na nohy, aj haršajzne (mačky na lyže, z nemeckého “harscheisen“) je dôležité nosiť bezpečne zabalené. Overte si pred túrou ich kompatibilitu s vašim viazaním.
Oblečenie
Vetrovka – vetru a vode odolná bunda, tzv. hardshell. Jej primárnou úlohou je maximálne Vás izolovať voči poveternostným vplyvom, presnejšie voči zrážkam a vetru. Dbajte na dostatočnú dĺžku vetrovky na tele a na rukách. Myslite na vrstvový princíp obliekania – vetrovka má poskytovať dostatok miesta pre zatepľujúce vrstvy. Vhodná je kapucňa kompatibilná s vašou prilbou – za nepriaznivého počasia tak viete prilbu prekryť kapucňou bez snímania prilby.
Nohavice – vetru odolné nohavice radu softshell alebo hardshell. Nohavice by mali byť uspôsobené na použitie v kombinácii s lyžiarkami. Vhodné sú vetracie otvory v oblasti stehien, ktoré vďačne využijete pri stúpaní. Vnútorná gamaša zabráni prenikaniu snehu.
Termoprádlo – spodná vrstva, ktorá je v kontakte s vašou pokožkou. Jej hlavnou úlohou je transportovať vlhkosť čo najrýchlejšie od tela. Najčastejšie je vyrábaná z merina alebo polyesteru. Merino viac drží teplo a je menej náchylné na zápach. Polyester menej drží vodu, má väčšie využitie pri vyššej záťaži a v teplých dňoch.
Stredná vrstva – termoizolačné merino alebo fleece, polartec, softshellové bundy chrániace voči vetru s membránami ako windstopper a pod.
Zatepľujúca bunda – v podstate patrí tiež do strednej vrstvy. Patria tu bundy z umelého vlákna (ako je napríklad primaloft) alebo peria. Využijete ich v extrémne chladnom počasí, alebo v čase, kedy telo neprodukujete pohybom. Perie je ekologickejšie, skladnejšie a ľahšie, no v prípade, že zvlhne, stráca temer úplne svoje termoizolačné vlastnosti. Primaloft je syntetickou náhradou peria. V prípade, že zvlhne, stráca schopnosť izolovať oveľa menej ako perie.
Rukavice (tenké a hrubé) – spravidla tenké rukavice používané za teplejšieho počasia, respektíve na výstup a hrubé rukavice používané za nepriaznivých podmienok, na zostup, alebo v čase, kedy sme bez pohybu.
Ponožky do lyžiarok – niekto preferuje tenkú, niekto hrubú ponožku – podľa typu nohy. Nové lyžiarske ponožky sú relatívne tenké a dobre odvádzajú prebytočné teplo.
Čiapka V prípade, že nosíte prilbu, prispôsobte výber teplej čiapky miestu v prilbe. Počas zvýšeného pohybu vie pomôcť šiltovka alebo tunelová šatka (známa ako BUFF).
Kukla alebo tunelová šatka – vedia byť výborne kombinované pri nosení prilby.
Slnečné a lyžiarske okuliare – okuliare sú bezpodmienečnou ochranou očí proti UV žiareniu, ktorého intenzita v horách je výrazne vyššia. Lyžiarske okuliare oceníte hlavne za zlých poveternostných podmienok.
Lavínová výbava
Lavínový vyhľadávací prístroj – dnes je štandardom trojanténový vyhľadávací prístroj (slangovo často nazývaný pieps – podľa výrobcu). Pred túrou preverte stav Vašich batérií a ich kompatibilitu s prístrojom. Rovnako preverte jeho spoľahlivé upnutie na telo. Primárnou úlohou prístroja je vysielať počas túry signál. V prípade zasypania lavínou vie partner prepnúť svoj prístroj na príjem signálu a lokalizovať takto zasypaného.
Lavínová sonda – druhá zo “svätej lavínovej trojice” Lopata-sonda-vyhľadávač. Slúži na dohľadanie zasypaného. Viete si ňou však pomôcť napríklad aj pri testoch stability snehovej prikrývky, alebo identifikácii snehových prevejov, či tvorbe núdzového prístrešku.
Lavínová lopata – slúži na vyhrabanie zasypaného. Pomôže vám i pri tvorbe záhrabu alebo police pre obutie sa v strmých žľaboch, ale aj na vytvorenie improvizovaného transportného prostriedku pri kamarátskej pomoci.
Lavínový batoh – nie je podmienkou vstupu do lavínového terénu, no lavínovú výbavu vhodne dopĺňa. Napomáha lyžiarovi v prípade zasiahnutia lavínou ostať na povrchu lavíny. Vďaka vystreleným airbagom má lyžiar väčšiu šancu zotrvať na povrchu. Airbagový batohy sa delia podľa svojho princípu fungovania na batohy fungujúce pomocou pyropatróny a batohy s elektrickým ventilátorom a batériou.
Ostatné
Mapa, GPS – práca s mapou by mala byť prirodzenou zručnosťou každého, kto sa vydá v zime do hôr. Značené trasy vedia byť behom chvíle zafúkané snehom a bez schopností sa orientovať sme stratení. Ďalšou možnosťou je použitie GPS alebo aplikácie v smartfóne. Tieto alternatívy sú však podmienené dobrým stavom batérie vášho telefónu.
Čelová lampa – aspoň minimalistická verzia čelovky by mala byť súčasťou Vášho výstroja. Pokiaľ plánujete nočný výstup alebo zjazd, je vzhľadom na rýchly pohyb na lyžiach vhodné mať čelovú lampu silnejšej svietivosti.
Strava – nezabúdajte, že oblečenie teplo nevyrába, len ho dokáže udržať pri tele. Teplo si telo musí vyrobiť zo stravy a pohybu. Myslite na dostatočné množstvo stravy na túre. Radšej neste so sebou o tyčinku viac ako by ste nevládali dôjsť do cieľa.
Tekutiny – pohyb, energetický výdaj a potenie súvisiace so skitúrou – to všetko smeruje k zvýšenému výdaju tekutín. Dbajte na ich dostatočné dopĺňanie. Termoska poslúži v tom najchladnejšom počasí. Termofľaša s izoláciou zas najlepšie vtedy, keď zima nie je extrémna. Pri častom dopĺňaní tekutín skrátite čas použitím H2O systémov akým je napríklad CamelBak.
Krém na opaľovanie, balzam na pery – s adekvátnym UV filtrom prislúchajúcim horám, v ktorých plánujete túru a vašej pokožke.
Lekárnička – najradšej by ju nikto z nás nemusel použiť – rovnako ako lavínovú výbavu, no má svoje opodstatnenie – od otlakov, cez poranenia mačkami či hranami lyží by lekárnička nemala chýbať v žiadnom batohu.
Nožík alebo multitool – či už na dodatočné doladenie nastavenia viazania alebo na akúkoľvek ďalšiu neočakávanú pomoc sa nožík vždy zíde.
Fotoaparát – väčšina z nás si vystačí s mobilom, no v takomto prípade myslite na jeho zvýšenú záťaž a prípadnú stratu energie vhodne zabezpečte powerbankou. Pre tých, ktorí používajú mobil na fotografovanie, telefonovanie a navigáciu zároveň to platí obzvlášť.
Núdzové bivakovacie vrece – len niekoľko gramov navyše Vám vie zabezpečiť ochranu pred nepriazňou počasia. Núdzové bivakovacie vrece je sofistikovanejšou verziou alu fólie, ktorú poznáme z lekárničiek. No pri silnom vetre a nízkych teplotách je jeho ochrana na nezaplatenie.
Sada náhradných dielov (na lyže a lyžiarky) – náhradnú klipsňu alebo sťahovaciu slučku pre fixáciu lyžiarky ocení každý, kto niekedy potreboval zlyžovať vo voľnej lyžiarke, na ktorej nefungovalo zapínanie. Vosk na lyže, vosk na pásy.
Začali sme vetou “Okrem vedomostí má na úspech túry vplyv vybavenie.” a radi by sme ňou aj skončili. Vedomosti skialpinistu nekončia prečítaním návodu k výstroji. Pravidelne si opakujte metodiku, absolvujte tematické kurzy, vždy je niečo, čo sa môžete dozvedieť a raz sa Vám môže zísť.
Prajeme Vám krásne horské zážitky!
Ak je pre Vás voľný terén až ďalšia méta, pripomeňte si pravidlá skialpinizmu na lyžiarskych svahoch:
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
View Comments