V piatom čísle roku 2024 časopisu TATRY sa dočítate:
Martina Petránová
Je na vine bezzásah?
Tragédia v Monkovej doline, pri ktorej v júli zahynuli dve turistky po tom, ako sa spod Hlásnej skaly zosunula lavína zo skál a bahna na drevený prístrešok, kde sa pred prudkým lejakom ukrývalo šestnásť ľudí, nastolila aj otázku, či je bezzásah vhodnou formou manažmentu tatranských lesov. Zatiaľ čo niektorí zastávajú názor, že má kľúčový podiel viny na tomto nešťastí, iní tvrdia, že pri takomto intenzívnom daždi nehrá rozhodujúcu úlohu, či na mieste stojí zdravý zelený les alebo mŕtve stromy.
Martina Petránová
Zrátali turistov
Aj výsledky tohtoročnej inventúry turistov vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku potvrdili to, čo už koncom júla avizovali subjekty pôsobiace v cestovnom ruchu. Návštevníkov v Tatrách je počas tohto leta skutočne menej.
Martina Petránová
Pribudol nielen horopis
Náučný chodník Roháčske plesá privítal túto letnú sezónu v modernejšom šate. Ošumelé informačné panely nahradili nové a z trasy končiacej pôvodne pri Treťom Roháčskom plese sa stal okruh, ktorý turisti zvládnu so všetkými jedenástimi zastaveniami za približne štyri hodiny.
Martina Petránová
Ostali len ruiny
V čase dokončenia ho označovali za najväčší a najkrajší kemp v Európe, dnes sú z neho ruiny. Legendárny Eurocamp FICC pod Tatranskou Lomnicou presne pred polstoročím po prvýkrát otvoril svoje brány, aby privítal účastníkov 35. stretnutia mototuristov Rally FICC, ktoré pamätníci doposiaľ považujú za jedno z najväčších medzinárodných podujatí, aké sa kedy vo Vysokých Tatrách uskutočnili.
Ernest Rusnák
Po stopách turistického značenia
Už od nepamäti si ľudia rôznymi spôsobmi značili svoje cestičky, aby sa ľahšie dostali späť k svojim domovom či zdrojom svojej existencie – či už k studničkám, vodným tokom, alebo miestam výskytu zveri. Označenie týchto trás malo podobu rôznych zásekov na stromoch či odlomených, prípadne orezaných konárikov, poslúžili im však aj navrstvené kamene. To všetko boli predchodcovia dnešného turistického značenia.
Martina Petránová
Po stýkrát
Tradičný horolezecký týždeň JAMES napísal v polovici augusta už svoju stú kapitolu. Hlavný stan si účastníci tentokrát rozložili v horskom hoteli pri Popradskom plese, ktorý sa v pravidelných intervaloch strieda s Chatou pri Zelenom plese. Nielen o tom, či aj po sto rokoch ostávajú „jamesáci“ verní myšlienke svojich predchodcov, sme sa porozprávali s jeho aktuálnym náčelníkom Ladislavom Gancarčíkom.
Milan Lučanský
Vodopády Tatier XXII.
V tomto pokračovaní seriálu mapujúcom svet tatranských padajúcich vôd sa vrátime na územie Západných Tatier a vďaka novým informáciám, ktoré sa nám podarilo získať, si priblížime „zabudnuté“ vodopády tejto časti Tatranského národného parku.
Milan Novikmec
Ako obyvatelia plies zvládajú klimatickú zmenu?
Viacerí čitatelia tohto časopisu možno pri svojich potulkách Tatrami narazili pri niektorých tatranských plesách na skupinky zvláštnych osôb pohybujúcich sa vo vode vo vysokých čižmách, oháňajúcich sa sieťkami, strkajúcich do vody rôzne kábliky, lejúcich tatranskú vodu cez lievik do plastových fliaš. A deje sa to roky. Niektorí takéto podivné osôbky dokonca videli začiatkom tohtoročnej letnej sezóny na hladine plies v podobe romanticky sa člnkujúcich párov…
Martina Petránová
Kráľ sa vrátil
Legendárny Laco Kulanga sa aspoň symbolicky vrátil späť na Skalnatú chatu, aby tam s priateľmi oslávil svoje 75.narodeniny. Pri tejto príležitosti usporiadali pod Lomnickým štítom vernisáž výstavy Tatranských sedmových kariet, na obale ktorých je vyobrazený práve nekorunovaný kráľ tatranských nosičov.
Katarína Žlkovanová
Horké byliny
Ak sa vám pri pohľade na fotografie vybaví v mysli „encián“, poznáte tieto kvety pod ľudovým názvom. Oficiálne sú to však horce. A práve títo zástupcovia našej kveteny budú mať priestor v aktuálnej časti seriálu Chránené rastliny Tatier. Poďme si teda predstaviť šesticu, nad ktorou drží ochrannú ruku aj legislatíva.
Martina Petránová
Huby v múzeu
Laikov už na prvý pohľad dokážu zaujať farebnosťou i svojím tvarom, no odborník ich vníma v oveľa širšom kontexte. Tajomný svet húb poodkrýva výstava s rovnomenným názvom, ktorú až do prvého decembra nájdete v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici.
Gabriela Chovancová, Peter Michelčík a Milan Kornajčík
Umenie očami zoológov
S múzejnou činnosťou sa nespája len vedecká a akvizičná činnosť, ale jej neodmysliteľnou súčasťou je i kreatívna tvorba. Múzeum TANAP-u, ktoré aktuálne mení svoju podobu, má okrem kultúrno-spoločenského predovšetkým prírodovedný charakter. V Tatranskej Lomnici dlhodobo reprezentuje tatranskú prírodu najmä prostredníctvom diorám a vitrín.
Martina Petránová
Opäť svišťali kosy
Medzinárodná súťaž v tradičnom kosení horských lúk sa po štvorročnej pauze opäť vrátila do Bielovodskej doliny. Na štart 16. ročníka Tatranskej kosby sa v posledný júnový piatok postavili viac ako štyri desiatky koscov, ktorých úlohou bolo čo najkvalitnejšie a zároveň čo najrýchlejšie pokosiť päťdesiat metrov dlhý a štyri metre široký pás lúky.
Marcel Maniak
Boje neobišli ani Tatry
Vypuknutie Slovenského národného povstania na konci augusta 1944 nezasiahlo iba slovenské mestá a obce, ale i slovenské hory. Tie sa na prelome rokov 1944/1945 stali dočasným útočiskom nielen prenasledovaných osôb, ale najmä povstalcov a partizánov.
Tomáš Dražil
Kopanecké lúky sú perlou Slovenského raja
Národný park Slovenský raj je hornatým krasovým územím, ktoré pokrývajú prevažne lesy. Známy je predovšetkým svojimi roklinami s vodopádmi, ktoré ročne navštívia státisíce turistov. Len málokto vie, že národný park ukrýva aj iný klenot – horské lúky a pasienky. V rámci nášho seriálu o národných parkoch Slovenska si predstavíme Kopanecké lúky, ktoré patria medzi druhovo najbohatšie lúky celého sveta.
Dvojmesačník TATRY o krásach tatranskej prírody, jej ochrane, starostlivosti o lesné ekosystémy, turistike, športe a cestovnom ruchu v Tatranskom národnom parku vychádza od roku 1962, kedy začal písať svoju históriu pod názvom Vysoké Tatry.
Jeho redaktormi boli napríklad aj známi horolezci Arno Puškáš či Július Psotka. Vydavateľom časopisu je Správa Tatranského národného parku.
Predplatné môžete vybaviť na: https://www.lesytanap.sk/sk/casopis-tatry/predplatne/
Zdroj: TANAP
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Pozor, zmena! ⛷️
Dobré správy pre lyžiarov. V sobotu 14. decembra otvára prevádzku lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica vo Vysokých…
Lyžiarsku sezónu vo Vysokých Tatrách otvorí ako prvé Štrbské Pleso. Symbolické otvorenie zveria Tatranci 6.…
Čisté hory dnes, včera a zajtra. Ako vyzerali tohto roku a ako vidí ich budúcnosť…
Prichádza zima a s ňou spojená radosť na lyžiarskych tratiach. Nie všetci sa však zo…
Už 100 rokov uplynie od narodenia Ivana Bohuša st., významnej osobnosti nielen Vysokých Tatier. Jeho…