Tip na knihu

Časopis TATRY 4/2024

V štvrtom čísle roku 2024 časopisu TATRY sa dočítate:

Martina Petránová
Plesá nie sú kúpaliská

Priezračná voda tatranských plies počas horúcich letných dní priam nabáda návštevníkov, aby sa v ich vodách po náročnej túre schladili. Aj napriek vytrvalému upozorňovaniu „tanapákov“, že takéto správanie je doslova a do písmena fackou pre citlivé ekosystémy vysokohorských jazier, rok čo rok zaplavujú sociálne siete fotografie a videá kúpajúcich sa turistov. Tí neraz okrem seba neváhajú namočiť do plies i svojich štvornohých miláčikov.

Martina Petránová
Pod Rysmi havaroval vrtuľník

Ešte v poslednú májovú sobotu sa neďaleko Chaty pod Rysmi zrútil vrtuľník. Trojčlenná posádka mala šťastie, ľahšie zranenia utrpel iba pilot, ktorý si vraj chybu priznal a havarovaný stroj nechal z Mengusovskej doliny odstrániť na vlastné náklady. Na prípad si posvietila aj inšpekcia životného prostredia.

Martina Petránová
Nazreli do „tanapáckej kuchyne“

Príležitosť zoznámiť sa s prácou „tanapákov“ priamo na ich pracoviskách či v teréne dostala verejnosť tento rok premiérovo aj v rámci Dní TANAP-u. Snahou organizátorov bolo predstaviť nielen činnosť jednotlivých pracovísk, ale hlavne poukázať na vzácnosti prírody najstaršieho národného parku na Slovensku, ktorý si práve tento rok pripomína 75. výročie svojho založenia.

Oľga Krajčiová
Aj v lete môže nasnežiť

Letná sezóna sa na turistických chodníkoch vyložených tatranskou žulou objavila o dva týždne skôr. Doliny, sedlá a štíty sa tento rok otvorili návštevníkom vo Vysokých Tatrách v prvý júnový deň. Vďaka dlhoročným skúsenostiam horskí záchranári dôverne poznajú scenár prichádzajúceho leta. A len v kútiku duše možno dúfajú, že každý výjazd do terénu bude mať šťastný koniec. Na otázku, na čo by turisti nemali pri pohybe v horách zabúdať, odpovedá každý jeden rýchlo, presne, akoby odriekal mantru, ktorú pozná z každej strany naspamäť.

Martina Petránová
Tragédiu pripomína pamätník

Presne o pätnástej hodine a tridsiatej štvrtej minúte sa 25. júna 2024 rozozvučali v Starom Smokovci zvony, ktoré pripomenuli tragédiu spred štyridsiatich piatich rokov. Pád vrtuľníka počas záchrannej akcie v Mlynickej doline si vyžiadal sedem životov. Obetiam nešťastia Tatranci venovali pamätník z čiernej žuly, ktorý symbolicky spája pozemský svet s duchovnom.

Martina Petránová
Oslávil by storočnicu

Jeho meno sa Tatrancom spája predovšetkým s krížom na jednom z vrcholov Vysokej a starou Chatou pod Rysmi, ktorú v polovici minulého storočia spravoval spoločne s priateľom Miroslavom Jílekom st. Hoci mu hory priniesli aj krušné chvíle, Oldřich Bublík nikdy neoľutoval, že svoj život spojil práve s nimi. Naopak. Ako sám hovorieval, boli jeho záchranou. Pre rodáka z Beluše bol osudným mesiacom jún. Má ho zapísaný nielen vo svojom rodnom, ale i úmrtnom liste. Ak by ešte žil, tento rok by oslavoval storočnicu.

Martina Petránová
Hudba budúcnosti?

Okolie starosmokoveckého amfiteátra, ktorého revitalizácia sa za posledné roky skloňovala v teoretickej rovine hneď niekoľkokrát, bolo výzvou pre študentov architektúry a pozemného

staviteľstva. Do medzinárodnej študentskej architektonickej súťaže Xella sa prihlásilo 76 projektov nielen zo slovenských a českých škôl, záujem prejavila i poľská či rakúska univerzita.

Martina Petránová
Tatry „maľuje“ perom

Je rodákom spod Tatier, a tak sa vôbec nemožno čudovať, že si ich vyberá za svoje námety. Vysokohorské chaty, nebotyčné končiare, tatranské doliny s ich faunou či flórou sa snaží zakonzervovať v čase prostredníctvom svojich obrazov. Sám sa označuje za amatérskeho maliara, ktorému v ostatnom čase učarovala perokresba, avšak rád sa vracia aj k technike olejomaľby, s ktorou pred rokmi začínal. Jozef Ujčík.

Milan Lučanský
Vodopády Tatier XXII.

Cieľom seriálových potuliek za vodopádmi Tatier bude tentokrát západná časť Belianskych Tatier, kde sa pod najvyššími štítmi tohto zaujímavého pohoria, nachádzajú ozaj zaujímavé skvosty, ktoré nám doplnia obraz o svete tatranských padajúcich vôd.

Katarína Žlkovanová
Chránené iskerníky

Iskerníky sú v podhorí bežným druhom vlhkých stanovíšť, lúk a pasienkov. Dajú sa dobre rozpoznať podľa žltých lesklých kvetov. Na území TANAP-u rastie viacero zástupcov, no spomedzi nich iba štyri druhy majú legislatívnu ochranu. V tejto časti seriálu Chránené rastliny Tatier ich postupne predstavíme zostupne podľa výšky spoločenskej hodnoty a miery ohrozenosti. Teda, zjednodušene povedané, pôjdeme od najvzácnejšieho k tým menej vzácnym.

Martina Petránová
Potešili hlavne počty mláďat

Rovných 793 kamzíkov zaregistrovali počas jarného spočítania kamzičej zveri v Tatranskom národnom parku. Hoci výsledné číslo bolo o niečo nižšie ako vlani, zoológov potešili najmä počty tohtoročných mláďat.

Ivan Karkošiak
Úsypy očami výskumníkov

Po úvodnom exkurze do problematiky úsypov v Tatrách, ktorý dostal priestor v predchádzajúcom čísle časopisu TATRY, sa vo voľnom pokračovaní článku venovanému tejto téme zameriame na praktický výskum. Vďaka nemu lepšie pochopíme dynamiku vývoja úsypov.

Martina Petránová
Jubilantka

Keď pred takmer dvadsiatimi rokmi naďabili na jaskyňu Mesačný tieň v masíve Javorinskej Širokej, zrejme ani vo sne by im nenapadlo, že postupne sa svojou dĺžkou dotiahne až na Demänovský jaskynný systém, ktorý dlhodobo kraľuje rebríčku najdlhších jaskýň na Slovensku. A hoci speleológovia na severnej strane Nízkych Tatier medzitým pridali ďalšie metre, objavitelia Mesačného tieňa sú presvedčení, že ani ich spoločné „dieťa“ nepovedalo posledné slovo.

Martina Petránová
Plány zmarilo počasie

Tohtoročné himalájske dobrodružstvo sa pre Petra Hámora skončilo predčasne. Najúspešnejší slovenský horolezec tentokrát plánoval zdolať panenskú juhovýchodnú stenu najzápadnejšieho z piatich vrcholov tretej najvyššej hory sveta Kančendžongy a vystúpiť na takmer osemtisícovku Kangbačen. Počasie však bolo proti.

Katarína Bučinová a Stanislav Glejdura
V kolíske ríše funga

V rámci nášho seriálu o národných parkoch Slovenska sa v tejto časti pozrieme do Nízkych Tatier, ktoré sú jedinečným miestom, kde sa stretáva krása prírody s bohatou biodiverzitou a krasovými úkazmi. Práve v alúviách tamojších horských bystrín sú dobre ukryté pramene druhového bohatstva húb tohto kúta Slovenska.


Dvojmesačník TATRY o krásach tatranskej prírody, jej ochrane, starostlivosti o lesné ekosystémy, turistike, športe a cestovnom ruchu v Tatranskom národnom parku vychádza od roku 1962, kedy začal písať svoju históriu pod názvom Vysoké Tatry.

Jeho redaktormi boli napríklad aj známi horolezci Arno Puškáš či Július Psotka. Vydavateľom časopisu je Správa Tatranského národného parku.

Predplatné môžete vybaviť na: https://www.lesytanap.sk/sk/casopis-tatry/predplatne/

Zdroj: TANAP

Recent Posts

V Tatranskej Lomnici štartuje lyžovačka, Jasná otvára prvé zjazdovky z Chopku

Dobré správy pre lyžiarov. V sobotu 14. decembra otvára prevádzku lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica vo Vysokých…

2 týždne ago

Mikuláš otvorí lyžiarsku sezónu na Štrbskom Plese

Lyžiarsku sezónu vo Vysokých Tatrách otvorí ako prvé Štrbské Pleso. Symbolické otvorenie zveria Tatranci 6.…

3 týždne ago

Čisté hory 2024

Čisté hory dnes, včera a zajtra. Ako vyzerali tohto roku a ako vidí ich budúcnosť…

3 týždne ago

Nitka a Skalko z TV Rik na lyžiarskych svahoch

Prichádza zima a s ňou spojená radosť na lyžiarskych tratiach. Nie všetci sa však zo…

3 týždne ago

100 rokov od narodenia Ivana Bohuša st.

Už 100 rokov uplynie od narodenia Ivana Bohuša st., významnej osobnosti nielen Vysokých Tatier. Jeho…

4 týždne ago