Aktuality

Botanická záhrada zatvorila svoje brány

Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici má za sebou ďalšiu sezónu. Počas uplynulých štyroch mesiacov si pohľad na vzácne druhy tatranskej flóry nenechalo ujsť 13 346 návštevníkov.

V porovnaní s vlaňajškom je to síce o niečo menej, ale potešilo nás, že aj napriek miernemu zvýšeniu vstupného záujem o botanickú záhradu výraznejšie neklesol. Hoci počasie nebolo práve ideálne, návštevnosť počas všetkých troch letných mesiacov bola až prekvapivo vyvážená. Studené a upršané počasie sa postaralo o viaceré prekvapenia, niektoré rastlinky ako napríklad čremcha obyčajná nemali tento rok vôbec plody a ani mak tatranský, ktorý obľubuje chlad a vlhko, sa nevyskytoval až v takom hojnom množstve. Výnimočne dobre sa však darilo žltohlavu najvyššiemu, ktorý dokvitá ešte aj v týchto dňoch,“ zhodnotila uplynulú sezónu Expozície tatranskej prírody jej vedúca Jana Černická zo Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Na ploche 3,2 hektára mohli návštevníci v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach aj túto sezónu obdivovať celkovo vyše 330 druhov bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Hoci ideálny čas na prehliadku botanickej záhrady je hneď po jej otvorení, skrátka neobišli ani tí, ktorí si jej návštevu odložili na poslednú chvíľu. Ešte aj v týchto dňoch svoje hlavičky ukazujú napríklad devätorník veľkokvetý, astra spišská, trávnička alpínska, kurička vápencová, piesočnica brvitá, kľukva močiarna, rosička okrúhlolistá či tučnica obyčajná.

Rebríčku vybraných druhov kvetov a drevín, ktoré si mohli záujemcovia kúpiť, aj tento rok kraľoval plesnivec alpínsky. Záujem však bol tiež o lomikameň metlinatý, skalničník srstnatý, pochybok biely, astru alpínsku, horec Clusiov, žltohlav najvyšší i dryádku osemlupienkovú. Spomedzi drevín sa najčastejšie predávala borovica horská známa skôr ako kosodrevina.

Zamestnanci expozície už stihli pozbierať menovky rastlín z jednotlivých alpín a v najbližších dňoch sa pustia do prípravy areálu na prezimovanie. Vypustia zavlažovací systém, vyčistia jazierka, vyplejú burinu, urobia inventúru v zásobnej záhrade a koncom októbra začnú vysievať semienka rastlín, aby mali návštevníci čo obdivovať aj počas ďalšej sezóny. Tá štartuje spravidla v máji. Dovtedy sa môžu nadšenci tatranskej flóry kochať kvetenou v priestoroch neďalekého Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici, kde v presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne nájdu približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré sa v botanickej záhrade nedajú dopestovať.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *