Zmena času nie je jediné čo prináša jesenné obdobie. Z leta sa postupne dostávame do zimy a s ňou sú spojené aj zmeny v tom, ako do hôr.
Zimné obdobie prináša viacero nástrah, s ktorými v lete nie je potrebné počítať. A keďže šťastie praje pripraveným, pripomeňme si, na čo by sme pri zimnej turistike nemali zabúdať.
V lete sa skorým štartom na túru viete vyhnúť nepriazni počasia, ktorá je častá práve pre popoludnia. V zime je skorý štart ešte viac dôležitý ako v lete. Uvedomte si, že zatiaľ čo v lete sme boli zvyknutí na slnečné svetlo od šiestej hodiny ráno do ôsmej hodiny večer, v zime sa nám 14 hodinový deň redukuje na 9 hodín. Denný priestor pre dlhšie túry sa tak značne skracuje. Myslite na to pri plánovaní, obzvlášť pri dlhších túrach! Neoceniteľným je predchádzajúce poznanie túry za letných podmienok, ktoré je v náročnejších podmienkach vašim žolíkom v rukáve.
Vzhľadom na dĺžku dňa a zimné podmienky si stavajte rozumné ciele. Pri plánovaní si zadefinujte pevne stanovený čas, kedy sa musíte otočiť a začať zostupovať aj v prípade, že ste Vami zamýšľaný vrchol nedosiahli. Zotmenie Vás tak ľahko nezaskočí. Samozrejmosťou by ale mala byť čelovka v batohu spolu s funkčnými batériami a ich zálohou.
Zatiaľ čo v lete s komplikáciami na turistických chodníkoch veľmi počítať nemusíme, v zime netreba zabúdať na podmienky, s ktorými sa môžeme stretnúť dosť často.
Pri plánovaní túr myslite na to, či vami zamýšľaná trasa vedie po slnku, alebo je Vami plánovaný chodník ukrytý v dlhých zimných tieňoch hôr. Okrem tepelnej pohody turistu tak môžete zažiť diametrálne odlišné podmienky na chodníku. Príjemný snehový chodník vie byť na tienistých miestach často pokrytý vrstvou ľadu.
Stav chodníkov si overte u správcu územia. Vo Vysokých Tatrách je ním Správa TANAP-u, web www.tanap.sk. Výstrahy zas na stránke Horskej záchrannej služby www.hzs.sk.
Základnou vecou je samozrejme overenie si predpovede počasia pre hory. O vetre na horách a jeho účinkoch sa dozviete tu.
Patričnú obozretnosť venujte pri plánovaní ale i počas túry zamrznutým vodným plochám. Ak by ľadová prikrývka na vode nebola dostatočne pevná, mohlo by Vás čakať nemilé prekvapenie, ktoré pri kombinácii so zimným počasím vie byť kritické aj keby sa Vám podarilo z vody dostať.
Podmienky na horách idú v zime ruku v ruke s nebezpečenstvom pádu lavín. Lavíny nehrozia len ľudom, ktorí sa nachádzajú na strmých svahoch. Turistické chodníky sa neraz križujú s lavínovými dráhami. Tabuľa s informáciou o lavínovom nebezpečenstve nie je v horách samozrejmosťou. Ste v horách a tie prinášajú isté riziká, preto skôr ako hľadať v teréne informáciu si opäť skvalitnite prípravu túry prečítaním správy o lavínovej situácii a patrične ju aplikujte na Vami zamýšľanú túru.
Tam kde hrozia lavíny, nemala by chýbať svätá lavínová trojica: lavínová sonda, lopatka a vyhľadávací prístroj.
Lavínovú situáciu nájdete na www.laviny.sk. Ak sa v horách pohybujete často, nemali by ste opomenúť lavínový kurz.
Ľad či sneh ale nie je jediným problémom. Silný vietor vie presúvať tony snehu z náveterných na záveterné svahy. I na to treba myslieť. Chodník nemusí byť vždy prechodený a jasný. Rovnako ako viditeľnosť v horách vie zaskočiť.
Častým javom je takzvaná biela tma (angl. whiteout), kedy v dôsledku vetra, snehu alebo oblačnosti ani nevidíte rozdiel medzi bielym terénom a oblohou. Preto by mala byť súčasťou vašej výbavy aj spoľahlivá navigácia a aj jej záloha!
Dnes sa tešíme obľube navigačných aplikácií v našich mobiloch, no isto sa nespoliehajte len na mobily. Ich batérie majú svoje hranice, na ktoré v chladnom počasí narazíte ešte oveľa skôr ako v lete. Papierovou mapou a buzolou isto nič nepokazíte ani keď vám dôjde energia z powerbanky.
Povedať doma alebo priateľom o Vašich plánoch, trase a čase návratu je samozrejmosťou aj pre letné obdobie. Pokiaľ sa počas túry ozvete o jej priebehu Vašim blízkym, urobíte len dobre. V prípade problémov sa situácia rieši omnoho ľahšie.
Počasie v horách sa mení často a rýchlo. Za dobrého počasia treba v zime počítať s oveľa intenzívnejším slnečným žiarením, preto nezabúdajte na kvalitný UV filter nie len na okuliaroch ale aj na silný faktor opaľovacieho krému. Slnko sa oproti letu na vaše telo dostáva nie len zhora, ale aj odrazom od snehovej prikrývky.
Tekutiny a strava patria isto aj ku letnej výbave. V čom je hlavný rozdiel oproti zime? V zime nekráčate po suchom chodníku, často sa boríte snehu, potíte, na sebe máte niekoľko vrstiev, ste konfrontovaní s nepriaznivým počasím, či už je to teplota alebo vietor. Toto všetko spôsobuje veľké energetické výdaje a s tým je spojené i dopĺňanie energie a tekutín. V zime oceníte termosku. Ostaňte hydratovaní! Strava by mala byť okrem energetickej výdatnosti aj easy-to-eat. Ako si tento pojem vysvetliť? Skúsili ste niekedy zahryznúť do medovo-orechovej tyčinky keď je mínus 20 stupňov? Presne o tomto je reč. Zvoľte si stravu, s ktorou pri tepelných extrémoch nebudete mať problémy.
Zima sa prirodzene spája aj v horách s chladom. Keďže sa teplota počas dňa mení spolu s počasím, slnečným svitom a našou aktivitou, potrebujeme aby aj naše oblečenie bolo flexibilné. Základom sú vhodne kombinované vrsty:
Netreba zabúdať na pokrývku hlavy. 30 percent tepla uniká práve hlavou. Myslite na to v čase keď je chladno a o teplo nechcete prichádzať, no rovnako myslite na nahradenie hrubej čiapky tenkou alebo nákrčníkom, či buff šatkou vtedy, ak potrebujete pri vyššej aktivite hlavu vetrať.
V zlom počasí oceníte na túre aj lyžiarske okuliare, ktoré okrem toho že dobre držia na hlave chránia oči i dutiny pred vetrom.
Od pása dole je sú vhodné nepremokavé nohavice s vetraním. V zlom počasí Vás budú chrániť. V tom teplejšom si na nich otvoríte vetráky. Opäť hovoríme o softshellovom alebo hardshellovom materiáli. Pod nohavice patrí spodky – opäť väčšinou tvorené merino vlnou. Nohavice môžu mať integrované gamaše proti snehu. Ak ich nemajú, sú gamaše ďalšou časťou Vašej výstroje.
Na nohy patria prirodzene teplejšie ponožky a topánky ako sú tie, čo používate v lete. Pevná topánka s membránou a impregnáciou voči snehu a vode pomôže nie len teplotne, ale aj vtedy, keď je sneh tvrdší a so stopou na chodníku sa treba trochu popasovať.
Za tvrdších podmienok patria na nohy buď retiazkové alebo turistické mačky, v hlbokom snehu zas snežnice. Do rúk zas turistické palice alebo čakan. So všetkým spomínaným výstrojom je potrebné vedieť narábať, inak sa môže pre turistu stať ľahko nebezpečným. Väčšinu zimných turistických chodníkov viete pokryť turistickými paličkami a retiazkovými mačkami.
Počas celej túry nezabúdajte neustále prispôsobovať svoje oblečenie podmienkam a vášmu aktuálnemu tepelnému komfortu.
Záložným oblečením v batohu buďte vždy pripravení na zhoršenie počasia. Radšej nosiť čosi naviac ako v vymrznutý na túre myslieť na teplú bundu zavretú doma v šatníku.
O detailoch toho, ako sa zahriať na horách si môžete prečítať tu.
Článok o výbave pre skialpinistov si môžete prečítať tu.
Toto heslo nepatrí len rokom minulým. V batohu by sa nemalo nachádzať len štandardné vybavenie, ktoré používame na každej túre. Pripravení by sme mali byť aj na neočakávané udalosti.
Celoročnou samozrejmosťou by v batohu mala byť lekárnička.
V prípade, že by bolo nutné prečkať noc v prírode, neoceniteľným je tarp – plachta z ktorej si vyrobíte jednoduchý prístrešok. V zime najviac pomôže bivakovacie vrece. Bivakovacie vrecia majú dnes rôzne podoby od masívnejších spacákom podobných a odolných vriec až po ultraľahké pogumované termofólie v tvare jedno alebo dvojmiestneho spacáku, ktoré Vám v batohu zaberú len minimum miesta, no pridaná hodnota v zlom počasí je neoceniteľná.
Samozrejmosťou by mali byť prostriedky na založenie ohňa, extra jedlo, extra tekutiny a extra vrstvy oblečenia, signalizačná píšťalka pre prípad nehody.
K návšteve hôr patrí aj riziko možnej nehody. Nezabúdajte, že zásah Horskej záchrannej služby je spoplatnený. Ak nemáte špeciálne poistenie na hory, môže Vás doma čakať nemilá faktúra.
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Študenti Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach predvedú svoj talent vo Vysokých Tatrách už túto sobotu 23.…
Rysíča našiel muž z obce Gerlachov zamotané v kríkoch. V čase nálezu ešte žilo, avšak podľa jeho…
Dnes v Tatrách fúka. Akoby si aj príroda pripomínala udalosti spred dvadsiatich rokov. 19. november 2004…
Najnavštevovanejšia zimná tatranská atrakcia po 12.krát otvára svoje brány. Tatranský ľadový dómsa organizátori rozhodli venovať…
Pre návštevníkov je to potešujúca správa, keďže ide o trasu, ktorá nepodlieha sezónnej uzávere, môžu…
V poslednom čísle roku 2024 časopisu TATRY sa dočítate: Martina PetránováZáhada vyriešená!? Hoci sa nakoniec…