Turistický semafor
K slovenským semafórom pribudol aktuálne jeden nový, tentokrát turistický. Jeho úlohou je informovať turistov o aktuálnej návštevnosti turistických lokalít na Slovensku.
Autorom semafóru je ministerstvo životného prostredia spoločne so Štátnou ochranou prírody a Slovenskou agentúrou životného prostredia.
Ako turistický semafor vyzerá?
Semafor dnes funguje cez jednoduchú webovú stránku https://www.turistickysemafor.sk/. Okrem legendy nájdete na stránke už len mapu, ktorá je samotným semaforom, v nej aktuálne zakreslených 230 turistických lokalít.
O návštevnosti informuje farba:
- Červená farba: Na tomto mieste je aktuálne veľa turistov. Odporúčame vám zvoliť si inú oblasť.
- Oranžová farba: V tejto lokalite sa momentálne nachádza väčšie množstvo turistov. Myslite na to, alebo si pre váš pobyt v prírode vyberte inú lokalitu.
- Zelená farba: Táto lokalita je aktuálne voľná, počet návštevníkov je minimálny. Prajeme vám príjemný pobyt v prírode.
Mapa Turistického semaforu je pravidelne aktualizovaná každý deň o 10.00 hodine dopoludnia.
Údajmi kŕmia semafor zamestnanci štátnej ochrany prírody, ktorý každý deň návštevnosť monitorujú či už fakticky alebo zo svojich osobných skúseností.
Údaje majú informatívny charakter a slúžia ako odporúčanie.
Naše skúsenosti
Semafor je zaujímavou myšlienkou, nie len z dôvodu rovnomernejšieho zaťaženia životné prostredie turistickým ruchom. Dojem z prírody návštevníkom tvorí aj množstvo ľudí, ktorí sa pohybujú v ich okolí a takto môže semafor informovať, ktorým lokalitám sa radšej vyhnúť. Taktiež vie semafor svojou informáciou podporiť cestovný ruch v menej navštevovaných oblastiach.
Aktualizácia raz denne, a to až o desiatej? Zber údajov zamestnancami ŠOP iste nie je jednoduchý, no ak informácia prichádza až o 10:00, pre mnohých ľudí už semafor nemá význam, pretože sú dávno na ceste za svojimi turistickými cieľmi. Ostáva tak rozhodovať sa z údajov z predchádzajúceho dňa, no tie – ako sme si sami overili – v ranných hodinách nie sú dostupné a semafor je zelený celoplošne.
Budúcnosť
Ako sa semafor osvedčí sa zrejme dozvieme o pár mesiac po jeho prvej turistickej sezóne. Ministerstvo počíta s aplikáciou pre chytré telefóny, ktorá by mala byť obohatená o možnosť spätnej väzby od turistov, ako aj informáciami o lokalitách. Rovnako sa plánuje aj rozšírenie o ďalšie turistické lokality.
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.