Aktuality

Boj ľadu s teplotami aj s časom

Už viac ako 700 hodín odpracovalo 12 ľadových sochárov pri stavbe ľadového dómu na Hrebienku. Do tohto momentu spracovali už pätnásť ton ľadu a trinásť ich ešte čaká, aby bol ľadový chrám dokončený. Najväčšie problémy sochárom nerobí váha ľadu ani piatok trinásteho, ale počasie, ktoré nie je práve mrazivé. Napriek tomu v stredu 18.12.2013 bude Tatranský ľadový dóm otvorený a sprístupnený verejnosti.

Prekvapenie je to, čo zažívajú v posledných dňoch všetci návštevníci Hrebienka vo Vysokých Tatrách. Každého priam ohromí obria ľadová stavba, ktorej výsledkom bude už 18.12.2013 impozantný „Tatranský ľadový dóm“ s priemerom 18 m. Na jeho stavbe pracuje denne až 12 hodín tucet sochárov.

Autorom aj jedným z realizátorov projektu je plzenský sochár František Bálek, ktorého v chráme čaká už 18.12. skutočný sobáš v ľade.

„Naši sochári do dnešného dňa použili už 150 ľadových kvádrov, čo je 15 ton ľadu.. O ľade sa im už aj sníva, a to ich čaká to najťažšie, „vdýchnuť“ ľadovým blokom život, opracovať ich a vytesať brány, veže aj sochu Madony s dieťaťom či sochu snúbencov,“ povedala s obdivom Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

Špeciálny ľad vhodný na vytesávanie sôch dostáva pri nie práve ideálnom počasí zabrať, a s ním aj sochári. Mínusové teploty sú najmä v noci a cez deň pri plusových teplotách, alebo teplotách okolo nuly je problém so zmrazovaním blokov ľadu navzájom.

Najťažšie bude vystavať v tomto „teple“ štvormetrové a šesťmetrové veže. Treba však veriť, že sa dielo podarí a chrám bude v stredu 18.12. prístupný v plnej kráse všetkým návštevníkom Hrebienka.

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *