82 dní v zajatí ľadu
Uplynulý víkend mali návštevníci Tatier poslednú možnosť vychutnať si na Hrebienku unikátny Tatranský ľadový dóm. Túto zimu ho navštívilo viac ako sto tisíc ľudí. Zaujímavosťou je, že napriek extrémne teplej zime chrám vydržal takmer 3 mesiace. Stal sa miestom rôznych koncertov, svadieb, návštev a jednoznačným hitom tejto netypickej zimnej sezóny.
Obľúbený „prašan“ bolo treba túto zimu síce hľadať skôr lupou ako lyžiarskymi okuliarmi, no napriek tomu bol tatranský Hrebienok 82 dní miestom v zajatí ľadu. Jedinečný Tatranský ľadový dóm odolal nepriazni počasia a to najmä vďaka špeciálnemu chladeniu a prekrytiu.
„Teším sa, že okrem novej lanovky v Tatranskej Lomnici sa hitom sezóny stal práve originálny ľadový chrám. Na projekt Tatranského ľadovému dómu sme nesmierne hrdí. Vďaka nemu sa Tatry zviditeľnili doma na Slovensku, ale aj v Česku, Poľsku, Ukrajine i na Pobaltí. Zaujímavý ľadový zážitok malo vďaka nemu viac ako sto tisíc návštevníkov Vysokých Tatier“, povedala Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.
Viac ako 30 ton ľadu bolo dokopy použitých na stavbu aj následnú rekonštrukciu ľadovej baziliky na Hrebienku. Autor dómu, plzenský sochár František Bálek, v ňom uzatvoril sobáš a následne sa dóm stal miestom rôznych koncertov a to počas celej zimnej sezóny.
Netreba smútiť nad roztopeným ľadom, fanúšikovia ľadovej krásy sa môžu už teraz tešiť na budúcu zimu. Tatranský dóm postavia sochári aj o rok, bude iný, opäť zaujímavý i poriadne ľadový. Nový dóm rovnako ako aj ten tohtoročný bude mať svoj vlastný príbeh, na ktorého odhalenie sa návštevníci Tatier môžu tešiť už začiatkom decembra 2014.
Počasie v mestách pripomína voňavú jar, ľadový dóm svoju sezónu ukončil, ale lyžiarsky výstroj ešte netreba odkladať. Tatry stále lyžujú a to najmä vďaka technickému snehu na tunajších zjazdovkách.
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.