Tatry očami poľských umelcov
Návštevníkov Múzea TANAP-u čaká od najbližšej stredy okrem stálej expozície aj aktuálna výstava Krajina Tatier. Defilé fotografií a obrazov tatranskej prírody odštartuje 10. mája o jednej popoludní vernisážou.
Pitoreskné Tatry pózujú umeleckým dušiam už celé stáročia. Výnimkou nie sú ani poľskí autori Aneta Motak a Dariusz Piecuch, ktorých vďaka svojej rozmanitosti fascinuje práve najvyššie slovensko-poľské pohorie. Aneta študuje na Fakulte spoločenských vied a umení Akadémie aplikovaných vied v Novom Sonči (Nowy Sącz) v odbore Užívateľský dizajn nových médií. Okrem krajinárskej fotografie ju uchvátila i olejomaľba. Plátno a farby jej robia spoločnosť ostatné dva roky. Príroda bola vždy najväčšou inšpiráciou v tvorbe mladej autorky a možnosť zachytiť krásne výhľady sa pre ňu stala formou sebavyjadrenia. Dariusz strávil študentnské roky na Poľnohospodárskej univerzite v Krakove. Objektív ho zlákal najmä počas práce u módneho fotografa vo Veľkej Británii. Na záberoch sa snaží ukázať krásu sveta okolo nás z vlastnej perspektívy.
Spoločnými menovateľmi oboch poľských umelcov sú jednoznačne Tatry a krajinárska fotografia. Nie je preto veľkým prekvapením, že výstava ich diel si našla svoje miesto práve v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici. V priestoroch infocentra si pozriete zábery z Doliny piatich poľských plies i Belianskych Tatier, nechýba ani pohľad na Kostol sv. Anny v Tatranskej Javorine. Výstava prinesie aj obrazy Giewontu s poslom jari – šafranom či olejomaľbu Chaty pri Zelenom plese.
Milovníci prírody a umenia si môžu diela Anety Motak a Dariusza Piecucha pozrieť v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici do konca letných prázdnin.
Zdroj: TANAP
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.