Aktuality

80 rokov od vysvätenia Symbolického cintorína

Ak sa povie Pietna spomienka na Symbolickom cintoríne, asi mnoho z nás napadne predposledný októbrový víkend, počas ktorého sa koná spomienka na obete hôr pri kaplnke pod západnou stenou Ostrvy v blízkosti Popradského plesa. Celosvetová situácia má za následok, že toho roku nebudeme počuť príhovory správcu cintorína – Štátnych lesov, ani Tatranskej horskej služby, nebude znieť ani poľská ľudová hudba. Nič nezmôže ani fakt, že  tohto roku si pripomíname 80 rokov od otvorenia Symbolické cintorína, keď ho 11.augusta 1940 navštívil vtedajší prezident Dr. Jozef Tiso, ktorý kaplnku osobne vysvätil.

Ak sa povie pieta, hovoríme o úcte, vážnosti, cti, dôstojnosti. Všetky tieto akty vychádzajú z nášho hlbokého vnútra, teda v prvom rade z našej individuality, diskrétnosti vlastných pocitov. Možno to tak malo byť, že si osudy ľudí, ktorí svoj život stratili v horách budeme pri tomto okrúhlom výročí pripomínať individuálne.

Symbolický cintorín – kaplnka medzi limbami

Pribudlo päť nových tabuliek

Ako uvádzajú ŠL TANAPu, od poslednej pietnej spomienky, ktorá sa konala v predposlednú októbrovú sobotu, pribudlo v limbovom háji pod Ostrvou päť nových tabuliek s piatimi menami. Jedna z nich patrí známemu cestovateľovi a horolezcovi Františkovi Kelemu, ktorý zahynul v októbri 2014 pri zostupe z Rysov. Venovali mu ju členovia expedície na Mt. Everest z roku 1984. Okrem neho majú svoje tabuľky na Symbolickom cintoríne aj dvaja horskí záchranári. Člen Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru Peter Zábojník zahynul vlani pri horolezeckom výstupe na Žabom koni a Bogusławovi Probulskému, poľskému horolezcovi, lyžiarovi, jaskyniarovi a horskému záchranárovi sa ešte v roku 1994 stal osudným Giewont. Ďalšie dva ľudské životy si vyžiadali Vysoké Tatry.

K dnešnému dňu sa na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese nachádza dokopy 391 tabuliek s 516 menami tých, ktorí zahynuli nielen v Tatrách, ale aj v iných horstvách. Schvaľovanie nových tabuliek s menami obetí je v kompetencii Kuratória Symbolického cintorína, ich inštalovanie má na starosti Stredisko terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u. Štátne lesy TANAP-u ako správca cintorína sa starajú aj o údržbu celého areálu vrátane povestných detvianskych krížov a kaplnky, v ktorej sa nachádza zvon s mottom: Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu!

Viac sa o Symbolickom cintoríne dočítate tu.

Recent Posts

Tatranský ľadový dóm venovali spomienke na pápeža Jána Pavla II. Pozrite sa ako ho stavali! + VIDEO

Najnavštevovanejšia zimná tatranská atrakcia po 12.krát otvára svoje brány. Tatranský ľadový dómsa organizátori rozhodli venovať…

3 dni ago

Na Sliezsky dom sa návštevníci dostanú už po opravenej ceste

Pre návštevníkov je to potešujúca správa, keďže ide o trasu, ktorá nepodlieha sezónnej uzávere, môžu…

6 dní ago

Časopis TATRY 6/2024

V poslednom čísle roku 2024 časopisu TATRY sa dočítate: Martina PetránováZáhada vyriešená!? Hoci sa nakoniec…

7 dní ago

Studené doliny bez chát

Ako sme Vám už avizovali, dňa 2.11. sa z dôvodu technických úprav, sanitácie a deratizácie…

2 týždne ago

Podporte knihu o histórii skialpinizmu na Slovensku

Pred Vianocami prinášame do pozornosti knihu Stana Meleka, ktorú môžete podporiť cez donio.sk a do…

2 týždne ago

Naplánuj si lyžovačku, Gopass spúšťa predpredaj denných skipasov na celú zimu

Lyžiari sa dočkali. Od 5. novembra 2024 si môžu začať plánovať svoje lyžiarske výlety nielen…

2 týždne ago